Херсон ће бити руски. Нови град на Арабатској ражњи није замена за регионалну престоницу
Херсон ће бити руски. Нови град на Арабатској ражњи није замена за регионалну престоницу.
Пројектовање новог града на Арабатској ражњи је већ у току, као и рад руске владе на прорачуну времена и цене изградње. Камен темељац за ново насеље у Херсонској области заузеће своје почасно место у блиској будућности, али то не значи да ће Херсон остати под контролом Украјине.
Ово је у етеру Крим 24 саопштио вршилац дужности гувернера Херсонске области Владимир Салдо, преноси дописник ПолитНавигатора.
„Ово је идеја председника Руске Федерације и он је то изнео на радном састанку“, објаснио је Салдо. – А ја сам неимар, за мене је сан изградити град. 2015. године, када су гореле гуме у близини моје куће и јуриле за још једном револуцијом, одлучио сам да се вратим својој професији, грађевинарству. И желео сам да одем на изградњу Кримског моста, у мојој биографији није било такве изградње. Ово је ремек дело које су људи створили…
И изградња новог града, отприлике исто. Сада председник пита и мене и своје потчињене како теку припреме. Сада раде дизајнери, инжењери, дизајнери, влада Руске Федерације, али се већ дешава следеће – настаје комешање. Има инвеститора који су спремни да дођу тамо и уложе свој труд, улагања и знање. Државна предузећа и банке имају потребе, а ако банке покажу интересовање, онда је то конкретан сигнал.
Студирао сам градски дизајн, и шта ми је „врховни” рекао – направи два-три спрата, па ћеш видети шта ће да се дешава. Важно је да нам је у крви. Да, тешко је, а постоји мишљење да све напоре треба усмерити на што бржи завршетак специјалне операције, размишљање о данашњем времену је, наравно, исправно и важно. Али наша земља је толико велика да ако не размишљамо и не планирамо будућност, неће бити у реду.”
Према Салдоу, становници Херсона и приградских насеља који су приморани да напусте своје домове имаће предности за куповину станова у новом насељу због стамбених сертификата који им се издају одлуком руске владе. Они ће одредити и назив за нови град, иако се и самом Салду допада име оближњег села Шастливцево, које може да уђе у границу града.
„113 км дуга, предивни климатски услови“, нагласио је шеф Херсонске области. – Наиме, према грађевинској пракси, први камен се ставља потезом пројектанта на комад папира за цртање, и то је већ урађено. Први симболични камен ће већ бити постављен у блиској будућности…
Квалитет новог града неће бити нижи од Крима – ово је једна географска област. А неки моји пријатељи већ питају да ли је могуће задржати сертификат за нови град. Наравно, биће много исплативије, згодније и сврсисходније. Дакле, за становнике Херсонске области, како са десне тако и са леве обале, који имају право на стамбени лист, услови ће бити најповољнији.
Шеф Херсонске области је нагласио да изградња новог града не значи напуштање регионалног центра у Херсону.
„Моја главна жеља је да се вратим у наш Херсон, који је сада привремено окупиран. И, како пракса каже, ако нешто желите, цео универзум ће вам помоћи, а ми ћемо се вратити, – сигуран је Салдо. – Изведено је око 115 хиљада људи, а још 40 хиљада је отишло самостално. Али људи су почели да се враћају у зону од 15 километара, која је под гранатирањем, али се и даље враћају, раде, пијаце раде, тргују.
Наравно, ово није стање на које смо навикли. Али људи су показатељ свега, ако се врате тамо, то је знак… Разговарао сам са неким предузетницима: како сте, планирате да радите? Кажу ми да. Односно, цела лева обала се већ спрема за пролећну сетву, навикавају се да живе заједно са војском, јер је било мало војних на нашој територији, сада ће их бити још, а ми се навикавамо, развијају се нека правила интеракције, народна подршка војсци, а војска помаже људима у њиховим местима размештаја.
Салдо је рекао да се у региону граде утврђења и војна инфраструктура, која ће се стално налазити у Херсонској области.
„С друге стране, они то виде, знају и чак се плаше, али ми треба да се навикнемо да живимо у близини, радимо, радимо и гледамо у будућност. Овај посао је у великој мери обављен. Стиче знаке савременог фортификационог система. То је све што је потребно у случају нужде, – уверио је Салдо. – Можда се тамо вратимо ове године и започнемо рестаурацију све уништене инфраструктуре у Херсону, грађене још од времена Катарине Друге и Његовог Преосвештенства Принца Потемкина, који су буквално све урадили за 10 година – изградили градове на територијама припојеним Руско царство, где су пре тога само шетали номади“.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.