Израелски новинар: ЕУ гротескно слави Степинца
Израелски новинар: ЕУ гротескно слави Степинца.
Израелски новинар Ронен Шнидман критиковао је данас Брисел због недавне конференције “Блажени Алојзије Степинац – сведочанство вере, истрајности и наде”, одржане у просторијама Европског парламента, и позвао ЕУ да престане са рехабилитацијом колабораната из Другог светског рата.
Шнидман је, у данашњем блогу за лист Тајмс оф Израел, истакао да је слављење загребачког надбискупа Степинца у Европском парламенту као узорне личности по питању вере и људских права „гротескно”, као и да представља увреду за све жртве усташког режима који је Степинац подржавао.Према његовом мишљењу, коришћење институција ЕУ за рехабилитацију сарадника фашиста представља „изопачење њихове сврхе”, с обзиром на то да је оснивање ових институцуја историјски била директна реакција на појаву фашизма.
Конференција о Степинцу у ЕП је за Шнидмана део вишегодишње кампање ревизије историје холокауста у Хрватској и бившој Југославији.Он констатује да је упркос различитим информацијама о делима Алојзија Степинца током Другом светског рата „неоспорно” да је загребачки надбискуп подржавао фашистички усташки режим диктатора Анте Павелића и био војни викар у усташкој војсци.
Шнидман је цитирао и протестно писмо које је Бриселу поводом конференције о Степинцу упутио један од ретких преживелих из усташког логора Јастребарско Гојко Рончевић Мраовић.
Конференцију „Блажени Алојзије Степинац – сведочанство вере, истрајности и наде” организовала је европарламетарка Жељана Зовко, која је према Шмидману желела да прикаже Степинца као праведника и доведе га у везу са жртвама тоталитарних режима 20. века.
Дипломатска мисија Србије при Европској унији упутила је раније писмо Жељани Зовко у коме је изразила дубоко жаљење због посебног истицања лика и дела Степинца у просторијама ЕП, имајући у виду да је реч о историјској фигури која у „Србији отвара болна поглавља из прошлости”.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.