Аднанов “факултет” изгубио подршку Новог Пазара
Аднанов “факултет” изгубио подршку Новог Пазара.
Нешто је труло на Факултету за црногорски језик и књижевност (ФЦЈК).
Замишљена као „творница за идентитетску преобразбу“ Црне Горе и полигон за јотовање без граница, на велику жалост својих финансијера, али и свих оних који су се понадали да ће српски језик и књижевност бити истиснут из ове државе, ова високошколска установа, ипак, не испуњава елементарне услове Закона о високом образовању.
Ријеч је о Аднану Чиргићу, Софији Калезић, Владимиру Војиновићу, Бобану Батрићевићу, Андријани Николић, Александару Радоману, Етхему Мандићу и Милану Марковићу.
Сви они, њих осморо, бирани су у звање у Новом Пазару – или, на такозваном „муфтинијом универзитету“. Испоставило се да је, помпезно најављивани процес стандардизације, изучавања и афирмације црногорског језика, ипак, аматерски спровођен и, првенствено, мотивисан ускопартијским интересима дружине окупљене око доскорашњег узурпатора институције Предсједника Црне Горе, Мила Ђукановића.
И, сада, када су медијски написи, у потпуности раскринкали природу и „научну тежину“ ове установе, неки су очекивали да ће у њихову заштиту стати „академске ведете“ из „муфтијиног универзитета“ које су их, заправо, у бирали у звање.
Али, умјесто ове подршке, пало је слово на памфлетистички апел „Међународног комитета за очување и развој Факултета за црногорски језик и књижевност – Цетиње“ у којем се брани што се бранити не може.
„Као Међународни комитет за очување и развој Факултета за црногорски језик и књижевност с Цетиња осуђујемо ширење неистина о библиографијама професора ФЦЈК пред црногорском јавношћу и злих намјера према судбини ФЦЈК какво је демонстрирано у тексту НД „Вијести“ и поручујемо да за права и статус црногорске филологије и црногорских колега радимо одлучно. Одбрана научне истине, одбрана црногорске филологије и Факултета за црногорски језик и књижевност мисија је у којој ћемо, нема сумње, и успјети”, стоји, између осталог, у саопштењу које потписују сљедећа лица.
1. Академик Ендру Барух Вахтел (Америчка академија наука и умјетности), предśедник Комитета
2. Проф. др Роберт Боњковски (Шлески универзитет у Катовицама)
3. Др сц. Előd DUDÁS (Филолошки факултет Универзитета Loránd Eötvös у Будимпешти)
4. Др сц. Мјечислав Ђекоњски (Dziekonski Translation Erfurt, Њемачка)
5. Академик Марк Л. Гринберг (Универзитет у Канзасу, САД)
6. Проф. др Искра Христова-Шомова (Катедра кирилометодиевистика Факултета Славянски филологии Софийски университет „Св. Климент Охридски“ София)
7. Проф. др Ален Калајџија (Институт за језик Универзитета у Сарајеву)
8. Проф. др Сањин Кодрић (Филозофски факултет Универзитета у Сарајеву)
9. Проф. др Милица Лукић (Филозофски факултет у Осијеку)
10. Проф. др Jussi Nuorluoto (Uppsala University)
11. Проф. др Јаков Сабљић (Филозофски факултет у Осијеку)
12. Проф. др Симон Саздов (Филозофски факултет у Скопљу)
13. Проф. др Франтишек Шистек (чешки балканолог)
14. Проф. др Амира Турбић-Хаџагић (Филозофски факултет Универзитета у Тузли)
15. Проф. др Људмила Васиљева (Катедра за словенске језике НУ „Иван Франко“ у Лавову)
16. Академик Стјепан Дамјановић (Хрватска академија знаности и умјетности – Загреб) и
17. Проф. др Martin Henzelmann (Institut für Slawistik Greifswald).
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.