Илија Петровић: Још увек стидљиво о 27. марту
О 27. марту није говорено у реченој емисији, можда због тога што се др Тркуљи чини да истину о томе догађају не треба тражити изван онога што је у дневној штампи, у београдској Политици, на пример, на целој првој и у једном ступцу на другој страни писано на његову пету годишњицу.
Пре десетак дана, у емисији “Агора” на Другом програму београдског Радија угошћен је др Јовица Тркуља (1952), професор Правног факултета у Београду, а његова “домаћица” помињући Михаила Константиновића (1897-1982), некадашњег професора истога тог Правног факултета, најпре казује да је о књизи “Политика споразума”, на трибини “Правни семинар”, приређеној “у факултетској радиности”, говорено 27. марта, па свога госта пита “зашто баш 27. марта”.
Одговор дат при крају другог минута ове скоро једносатне приче беше “убедљив”: то је “спона са догађањима у којима је Михаило Константиновић био један од учесника и, што је још важније, о којима је оставио драгоцен траг у његовим дневним белешкама које осветљавају и (реч или две неразумљиве – можда: “бацају” – ИП) светлост на догађаје који су претходили 27. марту”.
После изреченог, слушалац би очекивао да ће нешто чути и сазнати о 27. марту 1941. године, али јок – ћаскало се о похвалама и покудама изрицаним у разним временима о Михаилу Константиновићу. Ако се ишта може довести у везу са начетом темом, то је прича о његовом учешћу, 1939. године, “у преговорима са Хрватима око преуређења Краљевине Југославије”, који су, каже, окончани стварањем Бановине Хрватске и Бановине Словеније. “Требало је сада да се формира и трећа федерална јединица која се звала Српске земље”, на подручју “очуваном” после формирања Бановине Словеније и Бановине Хрватске, али је то рат спречио. Приговара се Михаилу Константиновићу да је “превише попуштао Хрватима”, те да је у тим преговорима “фактички издао Србе”. Затим се на то надовезује његово понашање уочи 27. марта 1941. године, где он, иако је био министар у влади Драгише Цветковића (1893-1969) улази (реч или две неразумљиве)… да Србија не треба да улази” у Тројни пакт” и подноси оставку.
У назначеном Тркуљином излагању бар су две грешке и једна недореченост. Прва грешка, 1939. године још није било Бановине Словеније, њено формирање било је тек у наговештају, и друга, није се рачунало са формирањем федералне јединице “која се звала Српске земље” – требало је то да буде Бановина Србска Земља, у једнини. Недореченост се односи на већ формирану Бановину Хрватску јер је ваљало рећи да је она и тада рачунала са територијалним проширењем – на србску штету.
О 27. марту није говорено у реченој емисији, можда због тога што се др Тркуљи чини да истину о томе догађају не треба тражити изван онога што је у дневној штампи, у београдској Политици, на пример, на целој првој и у једном ступцу на другој страни писано на његову пету годишњицу. Будући да је србски политички фактор у Брозовој Југославији већ тада био сасвим потиснут (или су политички људи потекли из србског народа већ до тада успели да се самоодрекну свих својих националних обележја), кључни текст написао је др Хинко Кризман (1881-1958), истакнути хрватски политичар и пре и после Другог светског рата, а суштину свега он је сажео у двема реченицама неједнаке дужине:
“Дан 27 марта није био дело неколицине авијатичких официра који су извршили ону малу операцију на гњилом режиму кнеза-издајника. Двадесет седми март био је елементарна провала и ослобођење здравих народних снага, дуго гушених и понижаваних, а пробуђених и покренутих колико осећањем народног самоодржања и народне части, толико исто и борбеном спремношћу и опште народним поверењем у једно прекаљено политичко језгро које је дало свој одлучујући печат тим догађајима, а које се и касније афирмисало као једини дорасли организатор и руководилац народноослободилачког покрета” (Политика Београд, број 12257, 27. март 1946).
Макар колико се овде инсистирало на језгру, дораслости, печату и разним другим афирмацијама идеолошке природе, само годину дана касније, на исти дан, исти лист посвећује истој ствари свега један стубац, али тек на трећој страни. Тешко је објаснити због чега је то било тако, утолико пре што ни тамо није пропуштено да се каже како је то “један од најсветлијих датума у историји наших народа”, али без народности.
Писано је о томе и наредних година, не увек на првој страни, али ипак довољно свечарски и сасвим циљно. Није друкчије могло ни 1951. године, кад је на целој првој страни и тек нешто више од половине друге, под наднасловом Пре десет година и насловом у два пуна реда (“Двадесет седмог марта Партија је извршила смотру и припремила снаге народа који је дигла на устанак за слободу и независност”), курзивним слогом исписала и следеће:
“Сутрашњи дан, Двадесет седми март, којим обележавамо почетак прослављања десетогодишњице Народног устанка, добио је своје место у историји. То је дан када је народни гнев и расположење народа да брани слободу и независност земље достигао врхунац. Тога дана извршен је преврат и доведена нова влада. Али та влада није испунила очекивање народа. Састављена од дотадашњих преживелих грађанских странака, немоћна да иде за народним стремљењима, она се тих дана старала да пригуши народно расположење. Двадесет седми март био је последњи трзај дотрајалог режима, чији су делови, затим, пришли окупатору или су из иностранства радили против Народноослободилачког покрета.
Двадесет седмог марта народ је очекивао нову снагу која ће га повести, која ће бити израз и његове снаге и његове борбене одлучности и његове вере у будућност. Та снага, избила из самог народа, била је Комунистичка партија Југославије. Она је већ дуго раније припремала и организовала народ како против реакционарних режима тако и за одбрану од завојевачких напада. Она је то могла чинити јер је, под руководством друга Тита, учвршћена и ојачана, за њу је настао период полетног узмаха и чврстих веза с народом. И када је Партија Двадесет седмог марта указала на потребу чврстог савеза радника и сељака, на пуну демократизацију земље, на права македонског и црногорског и других народа на слободан живот, на спремање за одбрану независности и слободе – народ је пошао под њеним стегом. Тада је читав свет видео колико су дубоки корени Партије у народним масама.
Двадесет седмог марта Партија је извршила смотру народних снага у целој земљи. Тај је датум претходио Народном устанку на који је Партија дигла народ, у Србији, и у свим крајевима Југославије, да се претвори у општи ослободилачки и револуционарни покрет који је знао за шта се бори – јер га је водила Партија”.
Пада у очи да је датум о коме се говори већ достигао право да буде исписан великим почетним словом, али не може проћи незапажен ни напор да се теоријски (идеолошки) оправда расрбљавање Срба из Маћедоније и Црне Горе, односно тврдња да су “македонски, црногорски и други народи” до тада живели потлачени, у ропству неког неименованог народа, највероватније србског, пошто нема основа за претпоставку да су Срби сврстани у “друге народе”. Остали део текста односи се на “манифестације борбене одлучности и вере у своје снаге”, на демонстрације које су “26 марта почеле по одлуци Покрајинског комитета Србије”, на чуђење што се жандармерија није у тим догађајима понашала као плашило за децу и у “пристојним грађанским кућама”, на рад “партиског штаба за руковођење акцијом”, на “проглас Покрајинског комитета”, на оцену да “влада није испунила очекивање народа”, на опис “два школска дана 1941 године”, и слично (Исто, број 13822, 26. март 1951).
Писано је и учено тако, али се, због тога што је војни удар у Београду, по природи ствари, припреман у великој тајности и изведен по ноћи (“све по ладу, да их не познаду”), логичним мора сматрати што је стварна слика о том догађају била недоступна и онима који су се тада, а и годинама касније, бавили политичким и војним пословима, а нарочито онима који информације о општим темама црпу из дневне штампе или књига писаних по поруџбини. Да би се ипак створила каква-таква представа о том не тако давном чину, те да би се историјској науци оставили употребљиви извори за његово изучавање у будућем времену, на самој половини 20. века започето је трагање за учесницима и сведоцима изведеног удара. Тога замашног и заметног посла подухватио се Војноиздавачки завод “Војно дело” из Београда.
На листи оних који су позвани да напишу шта знају о припремама државног (војног) удара током марта 1941. године и његовом извођењу (27. марта по поноћи), нашао се и Василије–Васа Матић (1903-1988), ђенералштабни потпуковник Југословенске војске, из Београда.
Тако се и могло десити да из Војноиздавачког завода, под бројем 1000 од 6. априла 1953. године, уз тада уобичајени поздрав С. ф. – С. н!, односно смрт фашизму, слобода народу, другу рез. ген. шт. ппуковнику Василију Матићу буде послато писмо следеће садржине:
“У вези прикупљања историске грађе за Априлски рат 1941 године, настало је спорно питање, зашто одмах по избијању пуча није издато наређење за општу мобилизацију Југословенске војске. У вези тога молимо Вас за податке, сматрајући да Вам је то познато, да ли је, од кога и када чињен предлог из Главног ђенералштаба после пуча, да се нареди општа мобилизација, као и о другом, што је с тиме у вези”.
Иако ђенералштабни потпуковник Василије Матић није био познат у јавном животу, нарочито не међу онима који су се дотле бавили историјом војног удара од 27. марта 1941. године, њему су писма написана с ваљаним разлогом; њега је, највероватније, први поменуо ђенерал Душан Симовић (1882-1962), председник пучистичке владе, у једној својој изјави из 1951. године, те, отуд, занимање Војног дела за оно што би се с те стране могло сазнати.
И, заиста, због тога што Матићево сведочење о догађајима везаним за војни удар, нарочито у припремној фази (док се разговарало једино о циљевима) и у часима кад су пучисти узели власт не знајући шта с њом да раде, представља изузетно важан извор, ако ни због чега друго, а оно због тога што је Василије Матић, тада у својству шефа кабинета Министра војске и морнарице, стварно покренуо идеју о будућем војном пучу (мада је тај чин био замишљен сасвим друкчије но што је изведен) и да је за његовог челника “измислио” ђенерала Душана Симовића.
Матићев одговор “Војноме делу” гласио је:
“Према наређењу бр. 1000 од 6. о. м. достављам следеће податке по питању објаве мобилизације 1941 године:
На дан 27 марта 1941 године затекао сам се на положају шефа кабинета министра војске и морнарице.
Познато ми је да су тога дана, а и наредних дана, питање објављивања опште мобилизације покретали генерали Милутин Николић, први помоћник и тада заступник начелника Главног ђенералштаба, Боривоје Јосимовић, начелник штаба ИИ дирекције Главног ђенералштаба (обавештајне) и Василије Петковић, начелник Саобраћајног одељења Главног ђенералштаба. Шта су они по томе питању говорили са генералом Симовићем, није ми познато, јер тим разговорима нисам присуствовао, но знам да су о томе говорили, и из разговора које сам са њима водио, знам да су били мишљења да треба објавити општу мобилизацију. Колико је мени познато, Главни ђенералштаб није подносио никакав писмени предлог по томе, а да је то урадио, верујем да би ми било познато.
У разговорима које сам имао са генералом Симовићем пре пуча, почетком и током марта, предлагао сам и настојао да се на сам дан пуча објави општа мобилизација, но генерал Симовић је то одбијао са мотивацијом да ће се тиме дати повода Немцима да нас нападну, а ми морамо да избегнемо све што би Немцима дало повода да нас нападну. По његовом мишљењу, опште активирање је исто што и општа мобилизација, само је прикривена. На моју опаску да ће Немци сазнати за опште активирање и да ће то схватити као тајну мобилизацију, те тиме нећемо ништа постићи, а готовост војске ћемо довести у питање, он је давао супротне разлоге и остао је при своме. Уопште, он је пуч сматрао и настојао је да га иностранство схвати као нашу интерну ствар.
На дан 27 марта ја сам без његовог знања телефоном саопштио свим армијама да одмах нареде да се предузму све припреме за општу мобилизацију, како би се одмах по пријему наређења могло приступити њеном извршењу. О томе сам известио генерала Симовића, но он је био противан да се нареди општа мобилизација и рекао је да ће се то видети доцније и да он то не може наређивати сам, без владе.
28-ог марта увече био сам код њега у Претседништву владе и о томе сам говорио са њиме, но он је био томе отсудно противан и износио ми је разлоге из којих сматра да нас Немци неће напасти.
1 априла увече пред полазак на дужност по ратном распореду, јавио сам му се и поново говорио о томе да наређено опште активирање није добро, но он је и тада био у уверењу да нас Немци неће напасти и рекао ми је да стојимо пред пактом са Русијом и да рата неће бити.
О неминовности немачког напада говорио сам и министру војске и морнарице, генералу Богољубу Илићу, молећи и њега да се заузме код генерала Симовића да се објави општа мобилизација, но и он је био уверен да нас Немци неће напасти.
Несумњиво је да општа мобилизација није објављена због тога што је генерал Симовић томе био отсудно противан, зато да тиме не би дао повода Немцима да нас нападну, а он је до 1 априла сигурно био уверен да нас Немци неће напасти и да ће моћи да их увери да је пуч само наша интерна ствар. Да је мислио друкчије, ништа му није стајало на путу да објави општу мобилизацију још 27 марта, још пре конституисања владе, јер је он у својим рукама држао сву политичку и војну власт. Разуме се да је он после конституисања владе могао имати тешкоћа у влади са политичарима, али знајући какво је било његово лично гледиште по томе питању, уверен сам да он није озбиљно настојао да владу убеди у потребу за општом мобилизацијом, ако је уопште, то питање и покретао”.
За евентуалну расправу о појединостима из овог писма, од особите је важности сазнање да је потпуковник Матић све то написао још за Симовићева живота, у време док се некадашњи челник пучистичке владе (из 27. марта) налазио у Београду и једном својом писаном изјавом Војноисторијском заводу сведочио о истим догађањима.
По свој прилици, у Војноисторијском заводу сматрали су Матићево сведочење занимљивим, те је отуд крајем октобра исте године њему послато ново писмо. Овога пута сматрајући да се ради о захтеву, ђенералштабни потпуковник Василије Матић, и за ову прилику проглашен другом и резервним, одговорио је Начелнику Војноисторијског института једним опширним и врло информативним недатованим писмом на 38 (тридесет осам) куцаних страна, чију је једну копију, почетком марта 2004. године, Василијев син Властимир (1940) “позајмио” на употребу овом потписнику.
Толики простор морао је бити испуњен вредним сведочанствима, због чега је фебруара 2004. године трагајући за грађом о 27. марту, овај потписник у београдском Војном архиву потражио и његов оригинал.
Није га тамо било.
Питање је да ли се овај спис налазио на месту и 1970. године, кад се на њега позвао Војмир Кљаковић у свом фељтону Мемоари генерала Симовића и документи 1939-1942, у 62. наставку (Исто, 21. октобар 1970), мада му је једну копију тог списа могао показати и сам аутор при личном сусрету. Матићев спис помињан је и у међувремену: у једном непотписаном фељтону београдског Нашег весника (1956) и извесног В. Б. Поповића, али ни један ни други аутор не казује да ли је користио папире из Војног архива или из Матићеве фасцикле.
Тешко је објаснити због чега се у нашем времену није могао пронаћи овај Матићев спис, али не треба искључити претпоставку да је он једноставно склоњен у страну и “тамо заборављен” за јавну употребу, можда и уништен, пошто је у свему реметио већ успостављену представу о војном удару ђенерала Душана Симовића, о улози појединих војних или политичких личности у њему, као и о настојањима да се стране обавештајне службе прогласе “најзаслужнијим” за све оно што се у Краљевини Југославији дешавало не само током марта 1941. године, већ и који месец или коју годину раније.
Не упуштајући се у оцене онога што се сматра последицама 27. марта, Матићево сведочење опстоји као искрен суд о једном самосталном и независном покушају да се војним ударом спречи југословенско приступање Пакту трију сила, да се у рат са Немцима уђе спремно, после јавно наређене опште мобилизације, а не некаквог сурогата у облику “општег активирања”. Василије Матић сведочио је о томе у време кад су сви кључни учесници у удару били живи, сведочио је на начин који није остављао било какве недоумице у погледу онога што би се могло назвати познавањем личности и догађаја – сведочио је не штедећи ни себе.
Матићево сведочење, уз напомену да у њему Михаило Константиновић није помињан, доказује да је тај удар настао у “домаћој радиности” и да га нису подстрекавале личности или институције са стране. Такав закључак потврђује се и изјавама неких личности које у двадесетседмомартовским догађајима нису имале “историјску” улогу:
* Капетан Лазар Јанић, командир митраљеске чете на Дедињу, писао је у једном свом извештају да “када је Пакт потписан, народ је пљувао за мојим водним официрима, који су силазили у варош, и називао их издајницима”;
* Капетана Божидара Бабунског из Краљеве гарде испљувале су неке жене и девојке док се возио трамвајем, а неке официре питали су где су им преслице;
* Каплар 5. чете пешадијског пука Краљеве гарде Рабрен Вуксан, пошто је из новина сазнао да је Југославија приступила Тројном пакту и из тога закључио да је изгубила независност, питао је свог командира да ли то значи да “ми војници морамо само јести и спавати”;
* Артиљеријски потпуковник Радивоје Ј. Лучић у Гласу канадских Срба (23. и 30. март 1950) помиње бригадног ђенерала Чедомира Шћекића за кога је у немачком заробљеништву “сазнао да је имао намеру да организује акцију у истом циљу као што је је извршена 27. марта, али да је био предухитрен догађајима”, те да је 27. март “био заиста израз народне воље и да се у том смислу радило на више страна потпуно независно. Он је, сем тога, био и неминован, јер је стање духова било такво да није било силе која би могла организовати примену Пакта” (Живан Л. Кнежевић, 27. март 1941, Њујорк/САД 1979, 161-166)
И писање појединих кључних учесника у војном удару изведеном 27. марта 1941. године, упућује на исти закључак, макар колико се разни тумачи тог чина трудили да га доведу у непосредну везу са страним обавештајним службама, мало руском, мало америчком, а понајвише енглеском. Да ли је тај пуч, због тога што није био ваљано осмишљен и, стога, остао недовршен, злоупотребљен у корист оних који су деловали против србских интереса, пре свих Комунистичке партије Југославије, друга је ствар.
Неки одговор на та питања, али и на бројна непостављена, знатижељници (али и доколичари) могу потражити на линку хтт п://њњњ.медиафире.цом/?
Илија Петровић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.