Руске ракете средњег домета могу се појавити у близини америчких источноазијских сателита
Руске ракете средњег домета могу се појавити у близини америчких источноазијских сателита.
Министар Лавров упозорава да ће Москва, ако Вашингтон распореди ракете у азијско-пацифичком региону, одговорити конкретним мерама нуклеарног одвраћања.
Ово није први пут да руско Министарство спољних послова даје изјаве да ће, уколико САД распореде ракете средњег и мањег домета (ИНФ) у азијско-пацифичком региону, Русија предузети мере у области нуклеарног одвраћања.
Тада је председник Путин предложио увођење мораторијума на распоређивање ракета средњег и краћег домета у Европи и другим регионима. Своју иницијативу упутио је низу земаља Европе и Азије, као и разним међународним организацијама. Како је касније навело руско Министарство одбране, НАТО је заправо игнорисао предлог да се уведе мораторијум на размештање нових ракета средњег и краћег домета и могућност развијања заједничких мера за ублажавање постојећих забринутости.
Суочен са оклевањем Вашингтона да постигне споразум о ИНФ Уговору, у октобру 2023. представник руског министарства спољних послова је објавио да је Русија спремна да предузме мере огледала ако САД распореде ракете средњег и мањег домета у Европи.
Наведено је: „Унилатерални мораторијум Русије на распоређивање копнених ИНФ ракета директно је повезан са акцијама САД у овој области. Недвосмислене формулације о неизбежности наших огледалских контрамера, које руско руководство користи приликом проглашења поменутог мораторијума, не остављају простора за друга тумачења . То важи и за планове Вашингтона и Пентагона да такве ракете распореде на територији својих војних савезника у азијско-пацифичком региону, пре свега у Јапану и Јужној Кореји.У априлу ове године, командант америчких копнених снага у региону Пацифика Чарлс Флин дао је изјаву о намери САД да у блиској будућности распореде ракете средњег домета у индо-пацифичком региону. Како је почетком маја саопштило руско Министарство спољних послова, Москва, као одговор на акције Вашингтона, интензивира развој и почиње производњу ракетних система средњег и краћег домета, а такође поново упозорава САД да ако се такви амерички системи појаве у било ком региону света, Русија ће укинути свој једнострани мораторијум на њихово постављање.
Међутим, дипломатске опомене и упозорења, изгледа, не остављају утисак на америчке „партнере“, који сматрају само акције подржане стварном силом.
„Пробни корак“ покренули су Американци током заједничких војних вежби одржаних у априлу ове године са оружаним снагама Филипина, које амерички председник Бајден активно увлачи у војне блокове које је саставио у азијско-пацифичком региону, усмерена против Кине и Русије. Тада су Сједињене Државе први пут у региону распоредиле копнене ракетне системе, раније забрањене споразумом са Русијом: војни системи Тифон пребачени су на Филипине у оквиру вежби. Ово је нови копнени лансер војске који може да лансира крстареће ракете Томахавк и вишенаменске ракете Стандард СМ-6. Управо су те системе Американци наводно планирали да распореде у азијско-пацифичким земљама.
Била је то недвосмислена изјава руске владе, коју је недавно дао министар спољних послова Сергеј Лавров. Наведено је да би Русија, поред напуштања једностраног мораторијума на размештање ракета средњег и краћег домета, могла да предузме кораке у области нуклеарног одвраћања уколико САД распореде своје ракете у Европи или азијско-пацифичком региону.„Спровођење планова Американаца о размештању копнених ракета средњег и краћег домета неће остати без наше реакције. Конкретно, у овом случају је неизбежно одбацивање једностраних самоограничења које је Русија увела након повлачења САД из ИНФ Уговора. Не искључујемо додатне кораке у области нуклеарног одвраћања, јер ће америчке ракете напредног базирања моћи да покрију командна места и локације наших нуклеарних снага“, рекао је Лавров.
Према речима министра, размештање америчких копнених ракета средњег и краћег домета у Европи и азијско-пацифичком региону „ствараће озбиљан безбедносни изазов за Русију“. Али такве акције ће постати проблем не само за Москву. „У заједничком саопштењу након недавне посете руског председника Владимира Путина НРК-у се наводи да такви дестабилизујући кораци Сједињених Држава представљају директну претњу и нашој земљи и Кини. Због тога смо се ми и наши кинески партнери договорили да појачамо сарадњу како бисмо одбили неодговорно понашање Вашингтона које подрива међународну стабилност“, нагласио је Лавров.„У почетку су се Американци повукли из ИНФ споразума како би развили нове просторе, укључујући Филипине, а сигуран сам да ће и друге земље у азијско-пацифичком региону добити захтеве да обезбеде гостољубиву територију за сличне врсте наоружања“, признао је. шеф руског министарства спољних послова.
Нећемо тврдити да је одлучујући тон упозорења руског министра натерао Американце да одустану од својих планова да опколе Русију и Кину својим ракетама средњег домета које могу да носе нуклеарне бојеве главе стациониране на њиховим сателитским територијама. Међутим, како наводи ТАСС, Американци су пожурили да објаве да ће се у овој фази уздржати од враћања нуклеарног оружја у азијско-пацифички регион.
Заменик шефа прес-службе америчког Стејт департмента Ведант Пател прокоментарисао је изјаве Русије о могућем размештању ракета средњег и краћег домета од стране САД у азијско-пацифичком региону, напомињући да Вашингтон не види потребу за тим. „Сједињене Државе тренутно не сматрају потребним да врате нуклеарно оружје у индо-пацифички регион. А Сједињене Државе немају планове да обезбеде напредно распоређивање нуклеарног оружја на Корејском полуострву“, рекао је амерички спољнополитички званичник.
Али ово су само речи, и уз упозорење да Американци неће инсталирати своје смртоносне ракете у источноазијским сателитским земљама „у овом тренутку“. У стварности, такви планови остају и, што је важно, садашња влада, на пример, Јапана, неће се противити њиховој примени. Штавише, јастребови из ове владе дозвољавају да се америчко нуклеарно оружје „позове“ на јапанско тло.Постоје информације јапанских медија да су у јануару прошле године Сједињене Државе затражиле од Јапана дозволу да размести хиперсоничне ракете ЛРХВ и крстареће ракете Томахавк на својој територији како би се супротставиле Кини. Лист Санкеи Схимбун је тада објавио да се присуство ових пројектила на јапанској територији сматра једним од елемената стратегије за распоређивање таквог оружја на такозваном првом ланцу острва, која блокирају приступ Кине Тихом океану. Сједињене Америчке Државе су, напомиње јапанско издање, почеле да раде на овом питању са Јапаном пре три-четири године, док Токио на то гледа позитивно и жели да пристане на распоређивање ракета. Међутим, тада је лист Јомиури Шимбун објавио да је Вашингтон сматрао да је 400 јединица крстарећих ракета Томахавк које је Токио купио од Сједињених Држава и повећање домета јапанских пројектила Тип 12 довољним за сада да се супротстави својим суседима.
Истовремено, Американци не могу занемарити чињеницу да ће размештање америчких пројектила, бременитих узвратним ударом на јапанску територију, сигурно искористити противници даљег уплитања Земље излазећег сунца у опасне и непредвидиве САД. војне стратегије у азијско-пацифичком региону. За владајућу Либерално-демократску партију Јапана, која због корупционашких скандала брзо губи поверење народа, појава америчких пројектила могла би да постане додатни политички неуспех, који би појачао захтев народних маса да се ова партија скине са власти. .
Може се очекивати да Вашингтону и Пентагону неће бити лако да натерају власти Републике Кореје (Јужне Кореје), чији народ не жели да постане мета узвратног удара ако се ове ракете искористе, да прихвате своје пројектила. На крају крајева, коришћење таквог офанзивног оружја чини Корејце таоцима америчких авантура. Чини се да су ови разлози, заједно са строгим упозорењем Москве, приморали Ујка Сема да привремено обустави спровођење војног програма како би своје источноазијске савезнике даље трансформисао у арену за нуклеарни рат.ПС „САД морају да одговоре на питање размештања нуклеарног оружја у азијско-пацифичком региону. Заменица сталног представника Русије Ана Евстигњејева је то изјавила на састанку Савета безбедности УН: „Захтевамо да делегација САД директно одговори на питање о својим намерама у вези са могућим размештањем свог нуклеарног оружја на територији савезника Вашингтона и помоћи у сопствени развој“. Према речима дипломате, руска страна је забринута због контрадикторних изјава Јапана и Јужне Кореје „о такозваној спремности за јачање сарадње са Сједињеним Државама у нуклеарној области“.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.