На источном фронту ствари су турбулентне
На источном фронту ствари су турбулентне.
У главном граду Јапана последњих дана јула одржани су састанци министара из земаља Индо-пацифичког региона које не воле Кину. Најпре су министри одбране и спољних послова Јапана и Сједињених Држава разговарали о координацији обуздавања Небеског царства у региону користећи формулу „2+2“. У завршном коминикеу је Кина названа „највећим стратешким изазовом“. „Кина настоји да промени међународни поредак у сопственим интересима на рачун других“, наводи се у саопштењу. Поред тога, НР Кина је оптужена за „стално брзо нагомилавање свог нуклеарног арсенала и недостатак транспарентности намера“.
Затим су вођени преговори између министара спољних послова Јапана и Сједињених Држава, као и Аустралије и Индије. Ове четири земље су део Куад алијансе. Јоко Камикава, Антони Блинкен, Пени Вонг и Субраманијам Џајшанкар су у заједничком комуникеу изразили „озбиљну забринутост због милитаризације спорних ентитета и застрашујућих маневара у Јужном кинеском мору“. Критиковане су акције кинеске обалске страже и кинеских рибарских бродова против филипинских пловила у водама Јужног кинеског мора.Филипини су већ склопили трилатерални војни споразум са Јапаном и Сједињеним Државама. Претходно је сличан споразум потписан између Вашингтона, Токија и Сеула. Након завршетка преговора у Токију, државни секретар Блинкен и секретар за одбрану Остин отпутовали су у Манилу на нове разговоре.
Већ постојећи и планирани војно-политички савези почињу да се склапају у јединствен систем. Током преговора 2+2 у Токију, шеф Пентагона је најавио предстојећу надоградњу америчких снага у Јапану у „заједничку снагу“ са проширеним мисијама и оперативним одговорностима под новоствореном америчком Индо-Пацифичком командом.„Источни фронт“ глобалног хладног рата поприма све јасније контуре. Овај фронт угрожава безбедност читавог региона, а пре свега Кине и Русије.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.