Чешки медији: “Мини Русија” у Србији од Руса који су побегли из своје земље
Чешки медији: “Мини Русија” у Србији од Руса који су побегли из своје земље.
Због великог броја Руса који су од фебруара 2022. побегли у Србију да би избегли рат и регрутацију у руску војску, земља је у суштини формирала мању верзију њихове “домовине”. Отварају се руски вртићи, клинике или клубови у којима наступају само руске групе и певачи. Руска храна се продаје у руским продавницама. Један од разлога за изолацију руских имиграната може бити то што, за разлику од грађана Србије, они углавном не подржавају сопствену домовину. Ситуацију коментаришу чешки медији који траже да објасне зашто се то дешава.Више од 30.000 Руса поднело је захтев за привремени боравак у Србији од фебруара 2022. до средине 2023. године, показују подаци локалног министарства унутрашњих послова. Више Руса је отпутовало у Немачку откако је почела Специјална војна операција у Украјини, али је њихово присуство тамо мање видљиво него у Београду, граду са мање од два милиона људи, преноси Ројтерс.
Од фебруара 2022. године, Руси су отворили укупно 11.081 бизнис у Србији, од интернет услуга до угоститељских и спортских школа. Често су ова предузећа фокусирана само на руске клијенте.
„Српски клијенти ми баш и не требају“
Овако, на пример, ради Виктор, 42-годишњи ветеринар из Санкт Петербурга. Он нема потребне квалификације за лечење животиња у Србији, па је у новој земљи постао надничар, радећи искључиво за руске клијенте.
„Поправљам водовод, ожичење, прозоре, па чак и правим намештај. Српски клијенти ми баш и не требају“, рекао је Виктор новинарима.
Руси који су пребегли у Србију, често из идеолошких разлога, сада, иронично, живе међу народом који у великој мери подржава политику званичне државе Русије. То је можда и један од разлога зашто се држе своје минијатурне верзије Русије и не покушавају да се интегришу у српско друштво.
Добровољна изолација
Међутим, сматра београдски политиколог Александар Ђокић, разлог за добровољну изолацију Руса највероватније лежи у снази њихове културе. „Позив руске културе превише је јак да би се прва генерација руских емиграната уклопила у друштво у коме се налазе, без обзира да ли је српско или западно“, каже он.
Србија одржава добре односе са Русијом чак и док настоји да се придружи Европској унији, која осуђује “руску инвазију на Украјину”. Такође је уобичајено одредиште руских политичких емиграната. После Првог светског рата, хиљаде белогардејаца побегло је у новоформирану Краљевину Југославију током грађанског рата да побегну од комуниста.
Анастасија Књажева/420on.cz
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.