Како НВО „Грађанске иницијативе“ помаже Албанцима да преузму контролу над Србијом!
НВО „Грађанске иницијативе“, уз подршку различитих међународних фондова и амбасада, активно ради на промоцији права албанске мањине у Србији, посебно у Прешеву и Бујановцу. Њихова најновија иницијатива — програм стажирања за младе Албанце у државним органима у Београду — представља забрињавајући покушај да се албанска омладина интегрише у институције и на тај начин стекне утицај на националном нивоу.
Циљ овог програма није само стварање прилика за младе, већ и постављање основа за дугорочну албанску политичку доминацију у Србији. С обзиром на историју тензија у региону, ова иницијатива делује као претња националном јединству и суверенитету Србије. Уместо да се подржава једнакост свих грађана, подстиче се супериорност једне етничке групе, која већ дуже време тражи права која ниједна мањина у Европи не ужива.
У паралелном пројекту, „Грађанске иницијативе“ покрећу доделу грантова за подршку локалним албанским организацијама, са темама као што су економски опоравак, здравствена и социјална заштита, образовање, али и службена употреба језика и децентрализација у правосуђу. Све ове активности имају заједнички циљ — да се Албанци позиционирају на местима утицаја и да се кроз државне институције Србије спроводе промене које користе интересима Албанаца.
Посебно је упадљиво то што НВО „Грађанске иницијативе“ користе међународну подршку како би обезбедили средства за своје пројекте, укључујући сарадњу са амбасадама западних земаља и фондовима који су познати по подржавању организација које раде на дестабилизацији суверених држава. Спонзори организације укључују бројне институције као што су Национална фондација за демократију (NED), USAID, Freedom House и многе друге. Многи од њих директно или индиректно раде на ширењу западног утицаја на Балкану.
Поред овога, Камбери, албански посланик у Скупштини Србије, најављује протест у Прешеву против наводне „дискриминације“ Албанаца. Камбери, познат по својим провокацијама, тражи права за Албанце на југу Србије слична онима која Србија захтева за Србе на Косову и Метохији, укључујући и захтеве за признавање диплома, радних места у државним институцијама, па чак и престанак пасивизације пребивалишта.
Док Срби на Косову и Метохији трпе свакодневна злостављања и етничко чишћење, албанске НВО и политичари у Србији захтевају посебан статус и привилегије које би им омогућиле да кроз институције утичу на политичке промене у корист Албанаца. Програм стажирања у државним органима је само један од корака у овом процесу.
Иако су права мањина важна у свакој демократској држави, овакве иницијативе представљају претњу суверенитету Србије. Албанска мањина, уз подршку западних НВО и амбасада, захтева права која ниједна мањина у свету не ужива, а тиме подрива стабилност државе. Институционална подршка коју добијају од организација као што су „Грађанске иницијативе“ и њихови међународни партнери само додатно компликује ситуацију и отвара пут за нове сепаратистичке покушаје.
Спонзори „Грађанских иницијатива“:
- ADETEF
- Агениција за европске интеграције и сарадњу са удружењима града Београда
- Амбасада Краљевине Холандије
- Амбасада Краљевине Норвешке
- Амбасада САД
- Амбасада Велике Британије
- Balkan Civil Society Development Network
- Balkan Trust Fund for Democracy
- Balkanska фондација за децу и младе
- Bernard van Leer Foundation
- Центар за грађанско образовање
- Charles Stewart Mott
- CHF International
- CAFAO
- Европска агенција за реконструкцију
- Европска комисија
- Fondacija CARITAS Luxembourg
- Fondacija Instituta za Otvoreno Drustvo (FOSIM)
- Fondacija za otvoreno društvo, Beograd
- Freedom House
- Friedrich Ebert Shiftung
- German Marshall Fund
- GTZ
- Institut za demokratiju u istočnoj Evropi (IDEE)
- Institut za odrzive zajednice
- Integra, Kosovo
- International Women’s Club, Belgrade
- Канадска међународна агенција за развој (CIDA)
- Kancelarija za evropske integracije
- Kancelarija za ljudska i manjinska prava
- King Baudouin Foundation
- Know How Fund
- Координационо тело Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа
- Косовска фондација за отворено друштво, Приштина
- Министарство омладине и спорта
- Министарство просвете, науке и технолошког развоја
- Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
- National Endowment for Democracy
- NOVIB – Холандска организација за међународну развојну сарадњу
- Општина Бујановац
- Општина Прешево
- Општина Сјеница
- Град Врање
- OSCE
- OXFAM Beograd
- Partners Czech
- Савет Европе
- Светска банка
- Sipu International TACSO
- OSI, Kosovo
- Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва
- UNDP
- UNICEF
- United Methodist Committee on Relief (UMCOR)
- USAID
- YouthBuild International
Милутин Недељковић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Prava država bi to sredila čas posla, ova nikada.