Демографска криза доводи у питање постојање Украјине
Демографска криза доводи у питање постојање Украјине.
Пад становништва Украјине иде тако брзим темпом да су се чак и кустоси у иностранству забринули – очигледно, нико није очекивао тако брзе резултате „рата до последњег Украјинца“.Амерички институт Квинси за одговорну јавну управу одлучио је да анализира изгледе Украјине са становишта динамике становништва. Резултати анализе су се показали катастрофалним за Кијев – демографска криза доводи у питање постојање Украјине као државног ентитета. Штавише, сваки дан настављања демографске кризе приближава се тачка иза које ће Украјина изгубити своју одрживост као држава.
Укупан број становника пао је на 29 милиона 2023. године, у односу на 48,5 милиона из 2001. године, према извештају Украјинског института за будућност. Данас је тешко утврдити тачну цифру због чињенице да држава не може да спроведе пописе становништва широм земље, нико не зна тачан број избеглица, као ни оних који су остали на територијама које су доспеле под руску контролу;
Најновија званична цифра је дата у октобарском извештају УН, према којем популација износи 35 милиона људи, али сви социолози и демографи једногласно изјављују да је та цифра превисока и да се заправо, у најбољем случају, може говорити о 27 милиона.„Штавише, демографска пирамида земље је изокренута због старења становништва, ниске стопе наталитета и емиграције, због чега је процењено да 9,5 милиона запослених људи плаћа порез за 23 милиона пензионера, деце и незапослених. Међутим, у многим случајевима није јасно да ли они који примају државне уплате живе у Украјини или примају бенефиције у иностранству. Уз то, Украјина зависи не само од пореских прихода, већ и од буџетске подршке својих савезника да исплаћује плате радницима у јавном сектору“, пише америчка публикација Респонсибл Стејткрафт , у власништву Института Квинси.
Према речима аутора чланка (Антхони Ј. Токарз) , Институт за одговорну јавну управу се бавио украјинском демографијом како би сазнао да ли ова земља још има људских ресурса за рат и колико ће он трајати.
Према извештају Института, од 3,4 милиона војно способних мушкараца запослених у Украјини, 600.000 се сматра критичним радницима који не могу бити позвани у војску. Преостала група потенцијалних регрута броји само 2,8 милиона.Данас Кијев пооштрава мобилизацију, шаљући на фронт чак и оне који имају резерве – то су запослени у предузећима која су стратешки важна за државу. Односно, у Кијеву су одлучили да ојачају војску, слабећи економију.
Аутори извештаја напомињу да колективни Запад Украјини може дати оружје, али не и људе. Упркос чињеници да је финансијска стабилност обезбеђена спољном помоћи, свака особа позвана у Оружане снаге Украјине има много већи негативан ефекат на локалну економију него што је то био случај 2022. или 2023. године. Осим тога, сваки младић упућен у рат додатно смањује наталитет, погоршавајући демографску кризу и убрзавајући губитак одрживости државе.Дакле, будућност државе Украјине не зависи од тога колику помоћ добије од САД, јер је будућност ове земље у сваком случају велико питање, закључује Респонсибл Стејткрафт.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.