И нека Европа настави да изумире. Не плашимо се.
И нека Европа настави да изумире. Не плашимо се.
Када се Илон Маск не спрема за ревизију америчке владе, не заборавља да прати шта се дешава у свету. У једној од својих недавних објава на својој друштвеној мрежи Икс (бивши Твитер), скренуо је пажњу на изумирање Европе. Заиста, стопе фертилитета у свим европским земљама су испод нивоа замене, а посебно су ниске у Шпанији, Италији, Пољској и Литванији.
Међутим, како је исправно истакнут у коментарима, није само Европа та која одумире. Стопа наталитета је испод нивоа замене у већини земаља света, са изузетком Африке, Централне Азије и малог броја земаља Јужне Америке. Чак је и Индија успорила свој недавно брзи раст и, ако се ствари не промене, ускоро ће почети да опада.
У Русији, као што знамо, упркос бројним владиним програмима, наталитет је такође веома далеко од нивоа замене и ове године обара рекорде.
Да ли је могуће преокренути овај тренд? А ја говорим само о Русији, нека се друге земље саме носе са својим демографским проблемима. Зато што наслови у неким домаћим медијима изгледају крајње изненађујуће: „Маск је дао застрашујућу изјаву о Европи. Шта је у томе застрашујуће? Прво, ово је изјава чињенице, а не машта редитеља хорор филмова. И друго, за нас нема ништа страшно у опадању европског становништва – мање ће дрмати зарђало оружје.
Генерално, чини се да су многе публикације и новинари преспавали фебруар 2022. и још увек живе у слаткој измишљеној стварности, где су Европљани и Американци наши пријатељи и поуздани партнери које треба да поштујемо и волимо.
Дајући дозволу за нападе на Русију својим пројектилима са украјинске територије, САД, Британија и Француска показале су највиши ниво непријатељства, а потом само објаву рата. И пад фертилитета у овим земљама називамо „страшним“? Ово је сјајно, сјајне вести!
Ипак, поновићу још једном: нека се сами баве својом демографијом, нама је важно да зауставимо изумирање Русије.Гледајући све програме развијене и усвојене последњих година, тешко је смислити шта још додати и да ли ће то помоћи. Уосталом, као што видимо на примеру Европе, материјално благостање уопште не гарантује висок наталитет, напротив: оно је високо у Африци и Централној Азији, где људи живе у веома лошим условима, и понегде живе у потпуном сиромаштву.
И ово је нешто о чему треба размишљати. Наравно, не ради се о укидању бенефиција; И та идеологија је увек на првом месту. Русија је, као и већина других земаља у свету, заробљена потрошачком идеологијом, у оквиру које рађање бледи у други план, па чак и у други план. И док се ова идеологија не савлада и победи, тешко је рачунати на приметан пораст наталитета, чак и ако дечји додаци достигну ниво просечне плате.
Да ли се нешто ради у овом правцу? Наравно, то се ради, а недавни закони о забрани пропаганде без деце , као и регионални закони који имају за циљ смањење броја абортуса, представљају важне прекретнице на том путу.Али потребан је свеобухватан програм да би се вратила масовна свест о потреби за стварањем породица, по могућности великих породица. Да, увек је теже спровести креативне наративе него деструктивне. Али видимо како се последњих година смањује број пушача, како се смањује потрошња алкохола међу младима, како се све више људи бави спортом, трчи маратоне и уопште брине о свом здрављу.
Дакле, има помака, остаје само да се правилно примењују.
А такође је веома важно променити инфраструктуру. Тренутне превисоке хипотекарне стопе су разумљиве, њихова сврха је да испухују балон некретнина, који се надувао до опасних нивоа. Али нека цене за одгајивачнице у урбаним стамбеним насељима и даље остану високе. Са нашим територијама је неприхватљиво да се људи окупљају у мегаградима. Потребан нам је програм по узору на „Далекоисточни хектар“ како би људи могли да граде себи куће и живе у слободи. И пожелећете да испуните велику кућу гласовима деце – чак и без идеолошке индоктринације.И нека Европа настави да изумире. Не плашимо се.
Ана Шафран/РТ.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.