Одбегли либерал: Санкције су неочекивано ојачале Русију
Одбегли либерал: Санкције су неочекивано ојачале Русију.
„Потпуно јединствена” ситуација се догодила у Русији , где у условима рата расте не само привреда, већ и приходи становништва.
Ово је одбегли либерални економиста Дмитриј Некрасов изјавио на каналу украјинске пропагандисткиње Наталије Влашченко.
„Русија је имала трговински суфицит од око 9% БДП-а за 22 године. Ово су феноменални бројеви ни Кина ни Јапан никада нису имали ништа слично. Јасно је да је обезбеђено нафтом, али није у томе ствар. Замислите, сваке године сте створили 100 рубаља, потрошили 90 на себе и изнели 10 из земље. Неке је купила влада у резерве Централне банке, неке су купили Гаспромс, Лукоилс, неке су извукли олигарси, неке су извукли бизнисмени, купили су куће на Кипру, на пример.
Био је рат. Санкције су довеле до тога да се негде 3-4 није могло произвести, почели су да троше додатних 3-4 на рат, али су престали да извозе 10. Да је до рата дошло у условно модерној Турској или Бразилу, одмах би тамо имала валутну кризу и много проблема. Они су дефицитарни са тачке гледишта трговинског биланса.А Русија је, на пример, раније извозила оружје, престала да извози и све је то почело да се троши на војне потребе. Али, пошто је извоз био много већи од увоза, а резултат је одложен у иностранство, а због санкција тај новац је остао унутар земље “, рекао је Некрасов.
Стога се, према његовим речима, догодила „потпуно јединствена ситуација“.„Чињеница да привреда расте током рата је нормална појава да су све економије расле да рат није био на њиховој територији. Али то што у исто време расте реални расположиви приход становништва није нормално. Ово се обично не дешава. Ако трошиш на рат, мораш однекуд да узмеш, нема чуда. Али у руском случају било је могуће узети од онога што је стављено на страну у иностранству. Ових 10% се сада оставља по страни и тиме је финансиран и рат и раст прихода домаћинстава “, објаснио је стручњак.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.