ЕПС: Ко су највећи дужници за струју?
ЕПС: Ко су највећи дужници за струју?
Двадесет највећих дужника дуговало је ЕПС-у за струју 22,4 милијарде динара, на дан 25. октобра ове године.
Од почетка године дуг ових предузећа је повећан за додатних 369 милиона динара. Добар део ових дугова тешко да ће бити икада наплаћен, јер је шест од 20 дужника у стечају.Највећи дужник је Железара у Смедереву која је у стечају од 31. марта 2019. године и која дугује 6,3 милијарде динара Електропривреди Србије. Имовина Железаре је 2016. године продата кинеској компанији и наставила је да послује под именом ХБИС група. Добра ствар је што железара у кинеским рукама редовно плаћа струју, а не баш добра је што тешко да ће се ЕПС наплатити из стечајне масе пропалог друштвеног предузећа које је сада фирма шкољка.
Други на списку дужника је Инфраструктура железнице са дугом за струју од 2,8 милијарди динара. У ову годину Инфраструктуре су ушле са дугом од чак 3,35 милијарди динара, али су до краја октобра умањили дуг за 563 милиона динара. Ово државно предузеће је ушло у репрограм дуга са Електропривредом за скоро цео износ дуга, али је Електропривреда утужила Инфраструткуре железнице за дуг од 164.520 динара.
Од дужника у стечају, ту су и Политика АД са дугом од 1,15 милијарди динара, Српска фабрика стакла (803 милиона), Радијатор (670 милиона), ХИП Азотара (416 милиона) и ИМР (275 милиона динара).
Међу највећим дужницима налазе се и ЈП ПЕУ Ресавица и то на четвртом месту са дугом 1,76 милијарди динара, затим јавна комунална предузећа Инфостан технологије (мада је то дуг за заједничку струју у стамбеним зградама) и Београдски водовод и канализација са дуговима већим од 900 милиона динара. Од комуналних предузећа велики дужници су и ЈКП Топлана Бор (коју је ЕПС тужио за 673 милиона динара) и ЈПКПП Лазаревац, а дужници су и општина Смедеревска паланка, као и градови Крагујевац и Нови Пазар, а сви су закључили репрограм.
На списку је и државно предузеће наменске индустрије Застава оружје, Јумко из Врања такође у власништву државе и Тоза Марковић из Кикинде чији је већински власник Србијагас који је то постао тако што је конверотовао дуг у капитал.
На крају, за струју дугује и Ватерполо клуб Партизан и то 318 милиона динара и за скоро цео износ је утужено потраживање.
Од укупног дуга од 22,4 милијарде динара или 190 милиона евра, 10,3 милијарде је у репрограму, за 2,2 милијарде је ЕПС утужио дужнике, а у ликвидацији и стечају је заробљено 8,5 милијарди динара.Од 1. јануара 2022. године дуг ових предузећа и установа је повећан за 6,5 милијарди динара.
Директно.рс
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.