Регулаторна агенција за комуникације Босне и Херцеговине (РАК БиХ) изрекла је казну од 1.000 евра једној телевизији због емитовања музичког спота у којем певачица, у улози учитељице, током часа у основној школи изводи еротски плес, скида одећу и дели слаткише ученицима.
Овај случај није усамљен, јер су телевизијске станице у БиХ и раније санкционисане због садржаја који промовишу насиље, употребу наркотика, поседовање оружја и друге непримерене теме, што је супротно законским прописима.
Казне за филмове без упозорења
Један јавни РТВ сервис два пута је кажњен у последњих пет година због емитовања филмова непримерених за дневни термин, без графичке ознаке о старосној ограничености. У једном од филмова у крупном плану приказане су мушке гениталије, док су други садржавали сцене оралног секса, вулгарне изразе и сцене из стриптиз клуба. Због ових прекршаја, јавни сервис је кажњен са укупно 2.000 евра.
Приватна телевизија добила је опомену због емитовања филма у дневном термину са ознаком „16+“. У филму се приказују сцене насиља над женом и употребе наркотика, што је дозвољено тек после 22 часа.
Заштита деце као приоритет
РАК БиХ је у свим случајевима оценио да је нарушен интегритет и добробит малолетника. Кодекс који прописује правила емитовања строго забрањује програме са екстремним насиљем, порнографијом и непримереним садржајем у терминима када их могу гледати малолетници.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Заједничким снагама против цензуре и медијског мрака!
Програм попут ријалитија и псеудоријалитија у БиХ је дозвољен искључиво у периоду од поноћи до шест сати ујутру.
Како реагују гледаоци?
РАК БиХ најчешће реагује на основу пријава грађана. У последње две године, већина жалби односила се на непримерене садржаје у филмовима и емисијама, док није било пријава везаних за музичке спотове. Једна телевизија је, између осталог, кажњена и због сексистичких изјава директора једне фабрике о женама на породиљском одсуству.
У БиХ тренутно послује око 150 радио-станица и више од 110 телевизија, а РАК БиХ прати њихово придржавање Кодекса и, у случају кршења, изриче казне или опомене. Иако не може унапред цензурисати садржај, Агениција се активно бави случајевима који угрожавају достојанство публике, посебно малолетника.