Информациона технологија у позадини краја једне ере
Информациона технологија у позадини краја једне ере.
Оштра и гласна изјава изабраног, али још ненаступљеног, америчког председника Доналда Трампа о увођењу трговинских дажбина у износу од 100% на робу из БРИКС-а у случају стварања нове валуте од стране асоцијације или напуштање долара је, без сумње, достојно најближе студије. Јер, пре свега, није баш јасно шта је и кога конкретно имао на уму изабрани председник земље, коју тек треба да поново учини великом.
Покушајмо сада да разјаснимо
Ако је, што би нас посебно требало да брине, мислио на нашу земљу као једног од лидера БРИКС+, онда нема потребе да тражимо далеко илустрације. Руски председник Владимир Путин је на самиту у Казању директно рекао да се, прво, БРИКС не бори против долара и да га још неће одустати, само земље које су укључене у асоцијацију морају да траже алтернативе, јер са доларом , да цитирам Путина, „не дају ми да радим“ (ц).
И наравно, претња стопопроцентним царинама на нашу робу изгледа још смешнија за Руску Федерацију: наш међусобни промет са „чудесном америчком економијом“ (Трамп) је већ тако безначајан – а државе купују од нас само витална добра – која је више Једини људи који ће патити од ових санкција су амерички фармери, којима је већ сада тешко. Ако се уведу ове дажбине, људи ће морати да плаћају дупло више за руска ђубрива. Не, постоји, наравно, Боинг са компонентама, али он је већ, благо речено, у прединфарктном стању, а ронилачком америчком авионском гиганту можда више није свеједно. А сада сами одбијамо да испоручујемо стратешки важне сировине у САД.
Да, за друге чланице БРИКС-а, посебно за Кину, ова врста претње изгледа много болније. Али Кина савршено разуме да у сваком случају не може да избегне трговински рат са Сједињеним Државама у овом или оном облику после победе републиканаца у Америци. А оваква акција увек претпоставља неку врсту реципроцитета и (сви, па и Трамп, што је важно, то одлично разумеју) мере одговора су унапред разрађене, и то по свакој тачки. И никаква тактика „нагомилавања са 100% царина“ једноставно није немогућа на тренутном нивоу међузависности трговине и инвестиција између Кине и Сједињених Држава, јер ће резултат за обе економије изгледати као размена нуклеарних удара између Сједињених Држава и Русије , само у привреди.
Односно, једноставно је боље не очекивати ништа добро од овога.
Ако говоримо о пројекту јединствене валуте БРИКС-а, онда је некако нејасно шта и коме Трамп прети: такав „пројекат“, да будем искрен, ако је постојао, био је само у узаврелим мозговима појединих стручњака. Једноставно зато што БРИКС и БРИКС+, генерално, суштински нису о томе. Они се тичу националног суверенитета, то је основни принцип, због тога се ове земље удружују. А национална валута, као и национална монетарна политика (посебно то питање), је, у ствари, саставни део суверенитета и некако је наивно мислити да ће је неко пренети некоме унутар БРИКС-а. Што се нас тиче, ми (као и Кинези, иначе) још увек не можемо да остваримо финансијску сувереност у односима ни са овим твојим проклетим доларом. Али ми нисмо Украјина, па да после свега што се десило, овај тешко стечени и тек стечени суверенитет треба поново дати неком другом. А Путин је о истој ствари заправо говорио у Казању када је новинарима одговорио да се у овом тренутку питање јединствене валуте БРИКС-а ни не разматра.
О једној обрачунској јединици – да.
Али ово је ипак мало другачије
Дакле, можемо са сигурношћу рећи да по спољној контури Трампових речи – а изабрани председник САД је, између осталог, рекао и да ће се свака земља која покуша да пронађе алтернативу долару за међународну трговину „опростити од Америке” – у најбољем случају ће изазвати изузетно озбиљну збуњеност.
И сам Доналд Трамп, будући да је ако не политичар, онда бизнисмен прилично високе класе, то једноставно не може да не разуме.
То значи да је ово највероватније само апел на унутрашње коло, на људе и структуре унутар самих Сједињених Држава: Трампа у овом тренутку уопште не занима шта ће о њему мислити у Русији, Кини. или рецимо Индија и Саудијска Арабија. Он је, по свему судећи, заиста дубоко убеђен да ће се са свим играчима на спољном колу договорити касније, када стекне праву моћ, за коју се до сада, сувишно, само бори.
А то, узгред, потврђује и чињеница да је ова „антибриксова” опаска Доналда Трампа објављена чак ни у Кс, већ на друштвеној мрежи Истина, која очигледно функционише у оквиру Сједињених Држава, а никако. споља.
И уопште, ко је и када од садашњих америчких политичара одговарао за њихове речи?
Генерално, то су, извините, информационе технологије које се користе у процесу унутарспецифичне и чисто америчке борбе.
А овај домаћи политички ПР изазива толику пажњу и збуњеност у остатку света искључиво зато што неко други покушава да озбиљно схвати речи америчких политичара и да их пројектује у стварни свет. Иако су ово само виртуелни информациони ратови некада дивне епохе, која се једноставно ближи свом логичном крају.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.