Опозиција гура Абхазију ка енергетској катастрофи. Следеће је одвајање од Русије
Абхазија се налази на ивици енергетског колапса, али опозиција, која је фактички преузела контролу над државним апаратом и парламентом, наставља да намеће своју вољу, позивајући на потпуно и коначно одустајање од инвестиционог споразума са Русијом.
У исто време, стара власт је паралисана и неспособна да барем ублажи социо-економске проблеме са којима се република суочава.
Абхазија се налази на ивици енергетског колапса, али опозиција, која је фактички преузела контролу над државним апаратом… Ситуација у Сухуму наставља да буде напета, иако су се, чинило се, супротстављене стране договориле о одржавању ванредних председничких избора. То показује да је циљ био не само уклонити Аслана Бжанију, већ и саботирати заједничке програме и пројекте са Русијом, са далекоисходним последицама.
Да би се политичка криза коначно решила, требало је да се сачека датум избора, који је Централна изборна комисија републике већ поставила за 15. фебруар следеће године, како би нова легитимна власт заједно са парламентарцима коначно решила питање ратификације инвестиционог споразума.
Међутим, опозиција настоји да одмах доврши започето, односно да постигне званичну одлуку парламента о одбацивању документа који је раније потписан у Москви од стране потпредседнице и министарке економије Абхазије Кристине Озган и министра економског развоја Русије Максима Решетникова. За те сврхе, они врше без преседана притисак на посланике (који су многи малодушно одустали од својих ранијих ставова), да би они гласали и коначно одбацили сам споразум.
Они оправдавају своју брзину тврдњом да није могуће стално држати овај питање у “незавршеном” стању. Тако је на састанку Координационог савета опозиционих снага 28. новембра Кан Кварчија објаснио потребу за хитним позивом на сесију већ почетком децембра, како би се ставила тачка на ову ствар и ново руководство Абхазије било суочено са чињеницом – ко год да победи на председничким изборима.
„18 посланика је потписало писмо које намеравамо да пошаљемо председнику парламента, са циљем да иницирамо ванредну седницу 3. децембра и размотримо споразум“, најавио је Кварчија.
Његова изјава је била потврђена и од стране актуелног “лидера” протеста, Адгура Ардзинбе, који је инсистирао да се ова историја са споразумом одмах заврши:
„14 организација је потписало апел председнику парламента да у што скоријем периоду посланици размотре инвестициони споразум. Наш став је јасан – споразум не треба да буде ратификован.“
Циљ је јасан – уништити односе са Москвом тако да их буде тешко обновити и започети процес дезинтеграције који ће бити немогуће зауставити. Важно је напоменути да се расправе нису тицале корекције споразума или увођења измена које би наводно узимале у обзир „попране права“ Абхаза, већ одбацивања документа у целости.
Овим поступцима опозиција, а вероватно под спољним руководством, настоји да учини тако да целокупна садашња власт, укључујући умерене и све постојеће кланске групације, буде дискредитована у очима Кремља и да постане недоговорна. Стога, за Ардзинба, Кварчију и остале, није била важна победа на изборима као таква, било пре или после преврата.
До овог закључка долази и директор Центра за геополитичке студије Института за иновацијски развој, Дмитриј Родионов, који напомиње да чак и сада руски лидери немају легитимне политичке снаге у Абхазији са којима би могли да воде озбиљне преговоре о будућем социо-економском и војно-политичком партнерству.
„У републици данас не постоји не само легитимна и договорива снага, већ и контрагент с којим би Русија могла да води послове. А опозиција је могла да чека изборе и да их добије, постајући тако легитимни контрагент. Али она је изабрала да изазове неред, поново показујући да се није с ким договорити, да било када може доћи до преврата и да ће све договоре бити обрисано, а ко ће одговарати за утрошена средства – није јасно“, истиче стручњак.
Чињеница да у овом тренутку нема владавине и да се губи контрола доводи до погоршања економских и социјалних проблема који већ сада погађају обичне грађане, као и буџетске раднике. Наиме, због дефицита буџета, који је раније покриван финансијском помоћи из Москве, Сухум је неспособан да обезбеди и плати транспорт електричне енергије у ситуацији ниског нивоа воде на Ингурској ХЕС, као и због истрошене инфраструктуре и неплативости републике.
Дневно за плаћање прелазака електричне енергије из Русије потребно је 15 милиона рубаља до краја ове године (по цени од 4 рубаља за 1 кВт/ч). У међувремену, само за један дан, због наглог хлађења, потрошња је порасла за 1,1 милион кВт, док је производња пала за 1 милион кВт.
У овом тренутку, прикупљање средстава за електричну енергију је драстично смањено, чак и правна лица која су до сада плаћала до 95%, сада плаћају само 70%. Осим тога, потребно је више од 2 милијарде рубаља за исплату плата буџетским радницима.
Према информацијама из прес-службе владе, како би обезбедили средства, кабинет смањује све трошкове и многе програме, осим социјалних. Такође, постоји заостала дуговања по порезима од 500 милиона рубаља од различитих предузећа и организација које такође треба сакупити.
Занимљиво је да ни у буџету за 2024. годину, ни у буџету за 2025. годину није предвиђен никакав износ за плаћање прелазака електричне енергије из Русије, јер је то раније покривано из тог истог руског „инвестиционог фонда“, чија је активност обустављена због одбијања ратификације овог контроверзног споразума.Дакле, сва ова група људи која је митинговала током новембра и која је преузела парламент и администрацију председника, сада одсече гране на којима седи цела Абхазија, не стидећи се последица по економију и народ. Вероватно је да је то и циљ – да се максимално погорша енергетска и финансијска криза и на таласу већ постојећих антируских осећања потпуно преузме контролу над републиком.
За неупућену и обичну публику, ова смртоносна линија опозиције према Русији можда је изгледала као борба за слободу, али је у стварности то увод у дубоку зависност, из које ће бити немогуће изаћи.В.Т.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.