“Србија-Африка, Достојанство”! Иако немамо економску и војну моћ великих светских сила, снага нашег гласа биће онолика колико смо уједињени
У Београду је данас започела прва конференција под називом „Србија-Африка, Достојанство“, која окупља бројне званичнике из Србије и афричких земаља. Конференцију је отворио председник Србије Александар Вучић, који је у свом обраћању истакао важност јачања сарадње у контексту савремених глобалних изазова.
Обраћајући се учесницима конференције, председник Вучић нагласио је да је Србија највећи пријатељ афричког континента у Европи, истичући да у нашој земљи не постоји расизам и да односи са Африком почивају на пријатељству и братству које је сковано у заједничкој борби против колонијализма.
„Код нас не постоји расизам, ми волимо афричке народе. То пријатељство називамо братством јер је настало у тешким временима, у борби за независност многих афричких земаља. Африка је будућност света!“ – изјавио је Вучић.
Он је додао да Србија данас важи за једну од најбрже растућих економија у Европи и да је управо економска сарадња са афричким земљама од кључног значаја за будући развој.
Сарадња заснована на равноправности
Председник је нагласио да је сарадња Србије и афричких земаља другачија од модела који често подразумева доминацију:
„Сарадња са афричким земљама није заснована на покушајима доминације, већ на пријатељству и равноправности.“
Вучић је посебно захвалио афричким земљама на подршци Србији у очувању територијалног интегритета у оквиру Повеље Уједињених нација, истичући снагу заједничког става у међународним институцијама.
Борба против тероризма и илегалних миграција
Конференција се бави и актуелним глобалним изазовима попут тероризма и илегалних миграција. О овим темама говорили су и други званичници, међу којима су директор Безбедносно-информативне агенције Владимир Орлић и представници афричких институција, попут генералне директорке Министарства за националну безбедност Гане Сене Сијав Боатенг.
Србија као регионални лидер у производњи наоружања
У оквиру свог излагања, Вучић је истакао да је Србија данас међу водећим произвођачима муниције, граната и ракета у Европи, те да је војна сарадња такође значајан сегмент односа са афричким земљама.
„Србија производи више муниције и ракета него многе развијене земље, укључујући Француску.“
Заједничка борба за суверенитет
У закључку, председник је позвао на јединство и сарадњу у очувању слободе и суверенитета:
„Иако немамо економску и војну моћ великих светских сила, снага нашег гласа биће онолика колико смо уједињени. Нема тог притиска који ће нас одвојити од пријатеља из Африке.“
Присуство високих званичника
Међу учесницима конференције били су и министар спољних послова Марко Ђурић, директор Привредне коморе Србије Марко Чадеж, као и бројни представници афричких држава и организација. Догађај је обележила амбициозна агенда са циљем јачања економских и политичких веза.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.