Да ли ће КФОР заиста радити на очувању мира, или долазак турских војника значи дестабилизација?
Око 350 војника 65. механизоване бригаде Турске, са модерним наоружањем и опремом, стигло је да замени италијанске снаге које напуштају Косово и Метохију. Њихов задатак је да “одговоре на могуће безбедносне претње”.
Турска је већ годинама активно укључена у наоружавање и обуку шиптарских терориста. У регион су, према доступним информацијама, допремљени савремени турски дронови „Бајрактар ТБ2“, који су се већ показали као кључно оружје у конфликтима широм света. Ови дронови опремљени су прецизним ракетама и камером високих перформанси, омогућавајући им надзор и брзу реакцију у свим временским условима.
Поред дронова, Турска је снабдела тзв косовске безбедносне снаге модернизованим пешадијским наоружањем, као што су аутоматске пушке, снајпери и опрема за ноћно осматрање. Такође, известан број турских оклопних возила “Kirpi” и “Cobra II” стигао је у руке косовских јединица. Ова возила нуде високу заштиту од мина и импровизованих експлозивних направа, чиме значајно повећавају оперативне способности тзв косовских безбедносних снага.
Истовремено, Турска се често представља као партнер Србије, тврдећи да подржава стабилност на Балкану, али њене активности на Косову и Метохији показују сасвим другачију слику. Као чланица НАТО-а, Турска јасно делује у складу са западним интересима, а НАТО-у се жури да што пре реши статус Косова у корист сепаратиста. Недавне провокације и инциденти, укључујући нападе на српске енклаве и покушаје застрашивања, показују да су шиптарски екстремисти спремни на све како би етнички очистили Косово и Метохију од Срба и обезбедили статус државе. У том процесу, Турска, са својом позицијом двоструке игре, савршено одговара за такве лицемерне радње које подривају српске интересе и регионалну стабилност.
Иако из НАТО-а стижу поруке да присуство турских војника има за циљ одржавање мира, у пракси је јасно да се на терену ситуација не смирује. Са друге стране, Србија је више пута упозорила да провокације и инциденти попут недавних напада на српске манастире, школе и села воде ка ескалацији насиља. Питање остаје: да ли ће КФОР заиста радити на очувању мира, или ће присуство савремене турске војне технике и обука шиптарских екстремиста додатно дестабилизовати ситуацију?
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.