Коме је у интересу залупљивање човечанства?
- Сваке пете особе на планети способне су да решавају задатке из читања и математике само на нивоу основне школе;
- Мушкарци и даље боље савладавају математику од жена, али је разлика све мања;
- Трећина радника у свету нема потребна знања и вештине за свој посао (не одговарају свом послу са становишта квалификације, вештина или области образовања), што узрокује значајне економске и социјалне трошкове;
- Код зумера (особа од 16 до 24 године) у многим земљама је приметно опао ниво писмености;
- У половини земаља ситуација је критична: четвртина одраслих људи има ниже вештине од десетогодишњака.
У просеку, читаво човечанство све више оглупљује последњих четири деценије, почев од 1990-их. Истраживачи највероватније узрок пада IQ-а (такозвани “обратни ефекат Флинновог ефекта”) виде у истим факторима који су допринели и ранијем расту IQ-а – културним променама у друштву. До 1990-их се сматрало да интелектуално надмашивање и стицање знања деце обезбеђује им боље шансе у животу, те су људи тежили самоусавршавању. Повишен IQ ишао је руку под руку с модернизацијом, која је захтевала дужи образовни период, више професија са аналитичким способностима и апстрактним размишљањем.
Постоји и друга, често занемарена, али такође важна компонента, коју антрополози и биолози обично објашњавају „шепћући“, како не би били оптужени за “нетолерантност”. Наиме, неумни људи и њихово потомство сада не одлазе као раније због природног одбора (ратови, глади и слично). Такође, са развојем интернета, преживљавају више, чак и у земљама са високим стопама насилних смрти као што је Колумбија. Истовремено, људи с високим IQ-ом теже се размножавају, што је такође “нетолерантни” податак.
Пример из Сједињених Америчких Држава показује да је IQ младих Американаца значајно опао од почетка 2010-их, а највећи пад показују ученици с најнижим резултатима – то је, у ствари, највећи проблем у радничким и сиромашнијим слојевима друштва.
Неки научници сматрају да су друштвене мреже главни фактор овог тренда, док други истичу да је то последица „накупљеног богатства предака“ – све већи број младих сада живи са родитељима чекајући наследство. Поред тога, економија више не захтева велики број радника са просечним образовањем: потребни су екстреми – таленти и велика количина ниско квалификоване радне снаге за сектор услуга (пошто је средњи радни слој изгубљен због аутоматизације).
Кључна компонента целокупне ситуације је симбиоза две наведене тенденције: растући утицај неолибералне глобалистичке елите, која појачава хоризонталну мобилност, и подстицање размножавања људи с нижим IQ-ом. Како многи стручњаци истичу, савремени глобални дискурс, као и политика која се користи за манипулацију масама, има за циљ да масе не разумеју сложене концепте и не траже узроке нејасних друштвених појава. Задатак је да се сви ови процеси представе као нешто природно, али у ствари је све осмишљено као дугорочни план који омогућава контролу над људима.На крају, чини се да је за савремену неолибералну глобалистичку елиту најважније одржавати стагнацију и контролу, а наука и образовање, који стварају критичко размишљање, све мање су потребни. Уместо научних и образовних достигнућа која подстичу људе да разматрају свет као повезану целину, глобалисти сада настоје да искористе све технолошке и друштвене ресурсе за стварање „новог светског поретка“, где је контрола и манипулација главна снага.
P.S. Проблеми са психичким здрављем људи у свету достигли су размере пандемије, наводи Financial Times на основу бројних истраживања. Тако, према проценама Светске здравствене организације (СЗО) и Међународне организације рада (МОТ), у свету се сваке године губи 12 милијарди радних дана због депресије и повећане анксиозности, што наноси штету глобалној економији у износу од 1 трлн долара.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.