Од визије до реалности: Како робот помаже параплегичарима да ходају
Јужнокорејски научници развили су лаганог носивог робота који може помоћи параплегичарима да ходају, савладавају препреке и пењу се степеницама.
Тим Лабораторије за егзоскелете са Корејског напредног института за науку и технологију (КАИСТ) представио је робота са циљем да се интегрише у свакодневни живот особа са инвалидитетом.
Ким Сеунг-хван, члан тима и параплегичар, демонстрирао је прототип који му омогућава ходање брзином од 3,2 км/ч, пењање уз степенице и извођење бочних корака за седање. Он је нагласио важност роботове могућности да му се приближи и помогне да устане из инвалидских колица.
Робот, назван WalkON Suit F1, тежак је 50 килограма и направљен од алуминијума и титанијума. Погоне га 12 електронских мотора који симулирају покрете зглобова, док сензори прикупљају до 1000 сигнала у секунди за одржавање равнотеже и анализу покрета. Робот има и „очне“ сензоре који детектују степениште и препреке.
Парк Јеонг-су, инспирисан филмом Iron Man, изјавио је да је циљ био помоћи људима у реалном животу.
Ким Сеунг-хван је освојио златну медаљу на Сајбатлону 2024. године у категорији егзоскелета, демонстрирајући функционалност WalkON Suit F1.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.