ГОДИШЊИЦА ОСЛОБОЂЕЊА АУШВИЦА БЕЗ РУСА!
ГОДИШЊИЦА ОСЛОБОЂЕЊА АУШВИЦА БЕЗ РУСА!
Највећа дилема у овом тексту јесте да ли ставити у наслову узвичник или не, пошто је, некако, постало нормално, оно што свакако није било нормално до почетка СВО, а то је да држава-наследница СССР-а, односно Руска Федерација ни у ком облику неће бити присутна на јубиларној годишњици ослобођења највећег стратишта у Другом светском рату, које је притом совјетска војска ослободила.
Дакле, Русија неће бити позвана на церемонију обележавања 80. годишњице ослобођења концентрационог логора Освјенћим (немачки речено Аушвиц: Konzentrationslager Auschwitz). Нацистичка Немачка је, да подсетимо, на данашњој територији Пољске изградила „фабрику смрти“, која се састојала од Аушвица I, односно такозваног Стамлагера, затим од Аушвица II-Биркенау, логора за истребљење са гасним коморама и Аушвица III-Моновиц, који је био радни логор за хемијског гиганта IG Farben (чије је право име Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG). Постојало је још око 40 помоћних логора у близини. У поменути систем логора депортовано је 1,3 милиона људи из разних делова Европе, а овде их је побијено минимум 1,1 милион.
Немци су приликом надирања Руса уништили гасне коморе и крематоријуме у намери да сакрију размере монструозности. Најслабијих 7.500 остављено је у логору. Њих је ослободила 322. стрељачка дивизија Црвене армије 27. јануара 1945. Управо зато, 27. јануар је одабран као Међународни дан сећања на жртве Холокауста и као међународни празник се обележава у знак сећања на ослобођење Аушвица.
Прошло је скоро 80 година од тада. Комеморативни догађаји у Пољској посвећени ослобођењу овог стратишта заказани су за 27. јануар 2025. године. Међутим, пољски домаћини истичу да потомци некадашњих ослободилаца више нису добродошли.
„Тешко је замислити присуство Русије, која очигледно не разуме цену слободе. Њено присуство би било цинично.“, прокоментарисао је директор меморијалног комплекса Аушвиц-Биркенау Пјотр Цивињски у интервјуу за АФП.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да су концентрациони логор Аушвиц ослободили припадници савезничке војске, што није истина. „Читајући саопштење Европске комисије, открили смо грешку. Било би сјајно када би Европска комисија то исправила. Црвена армија је ослободила концентрациони логор Аушвиц, а не савезничка војска“, поручила је руска страна.
И тако, црни хумор постаје стварност:
Јевреји могу рећи: Седели смо у овом логору. Ово је наш празник.
Пољаци: Јевреје смо предали Гестапоу. Ово је наш празник.
Немци: Ми смо овде држали Јевреје. Ово је наш празник.
Украјинци: Наши бандеровци су били надзорници. Ово је наш празник.
Руси: А ми?
Сви у глас: А ви сте дошли без позива и све покварили!
За Васељенску пише: Горан Игић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
2 утиска на “ГОДИШЊИЦА ОСЛОБОЂЕЊА АУШВИЦА БЕЗ РУСА!”