„Баш нас брига имају ли нуклеарну бомбу“: Пакистан и Авганистан на ивици рата.
Према британском издању Telegraph, Пакистан и Авганистан су на ивици рата. Већ више од недељу дана две земље размењују ударе на граничним подручјима. Дана 24. децембра, најмање 46 особа погинуло је у пакистанским ваздушним нападима на исток Авганистана.
Пакистан је саопштио да су ти напади били усмерени на „склоништа терориста“ из пакистанског огранка Талибана (Техрик-е Талибан Пакистан – ТТП), који делују у немирном региону Вазиристана. Међутим, авганистанске власти тврде да је већина жртава нападâ цивилно становништво, укључујући жене и децу.
Као одговор, авганистански талибани су на границу послали војну технику и око 15.000 војника. Према подацима Telegraph-а, након тога су уништили неколико пакистанских позиција на спорном граничном подручју. Сукоби на граници и даље трају.
Талибани: „Бог је с нама“
Представници талибана изјавили су да су спремни за даљу ескалацију:
„Баш нас брига имају ли нуклеарну бомбу — имамо веру и знамо да је Бог с нама“, преноси Telegraph изјаву једног од високих функционера талибана.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
С друге стране, пакистански званичници не показују намеру да уступе. Како извештава BBC, Пакистан оптужује авганистанске талибане да пружају уточиште борцима ТТП-а, које, према неким изворима, снабдевају оружјем.
ТТП је током 2024. године извео 444 напада на пакистанске снаге безбедности, у којима је погинуло најмање 685 људи. Према најновијем извештају Савета безбедности УН, у Авганистану се тренутно скрива до 6.500 бораца ТТП-а. „Талибани не сматрају ТТП терористичком организацијом“, наводи се у извештају. Након преузимања власти, талибани су ослободили ове борце из затвора.
Талибани и Русија: Контроверзни односи
Иако су обе организације, Талибани и ТТП, у Русији означене као терористичке, то није спречило представнике талибана да у више наврата путују у Русију на преговоре са високим званичницима. Поједини медији спекулишу да би Русија могла разматрати уклањање Талибана са списка терористичких организација.
Недавно потписани закон који регулише уклањање организација са руског „црног списка“ додатно је подстакао ове наводе.
Анализа ситуације
Овај растући сукоб између Пакистана и Авганистана подсећа на дубоке регионалне тензије, где су питања тероризма, граница и међународних односа нераздвојно повезана. Надаље, укључивање великих сила, попут Русије, у овај контекст, може додатно компликовати ситуацију и утицати на глобалну безбедност.