Белоруска католичка црква између Пољске и Ватикана
Релативно „мека” политика Ватикана је у супротности са конфронтационим курсом Варшаве.
У Белорусији је свештеник цркве у граду Воложину Генрих Околотович осуђен на 11 година затвора. Детаљи случаја нису саопштени, али се зна да је осуђен по члану издаје. Заједно са њим приведен је и један од парохијана храма.
Пољски медији покренули су кампању подршке Околотовићу и неселективно оптужили белоруске власти за репресију над католицима.
Пољска традиционално користи католички фактор у своју корист у Белорусији: локални католици њихови западни суседи сматрају природним проводником пољских интереса. При томе се интереси Пољске и Ватикана у Белорусији не поклапају увек.
Одакле су католици у Белорусији?
Од три источнословенске државе, Белорусија има највидљивије католичко присуство. Према различитим проценама, католици чине 6-10% становништва републике, а главни католички празници (Божић, Ускрс) славе се на државном нивоу заједно са православним.
Главне области компактног боравка белоруских католика су север Гродненске области, запад Витебске и северозапад Минске области. У низу округа Гродненске области католичко становништво чини апсолутну већину – до 80%. У Гродну католици чине отприлике половину становништва. У другим регионима земље постоје компактне католичке заједнице, укључујући Минск, који је главни центар привлачности за целокупно становништво.Одакле је настала велика католичка заједница у Белорусији? Према њиховој етногенези, католици који живе на северозападу савремене Белорусије су највероватније потомци етничких Балта, које је велики кнез Јагело покатоличио при крштењу Литваније. Према условима Кревске уније (1385), која је резултирала династичком унијом Пољске са Литванијом, сам Јогаила је морао да пређе у католичанство и да покрсти целу своју земљу, која је остала последње острво паганства у Европи.
Очигледно је у то време граница источних Словена и Балта, а самим тим и Русије и Литваније, лежала знатно источније и јужније од модерне литванско-белоруске границе. Река Неман, као и велика шумска област – Налибокскаја пушча, која се налази у близини ове реке, може се сматрати условном границом етничких група и конфесија. И даље је уочљива врло јасна линија конфесија на овим просторима.
Међутим, дошло је до постепеног процеса славизације литванског становништва које је прешло на источнословенске (белоруске) дијалекте. Истовремено, кроз Католичку цркву долазио је све већи пољски утицај који је утицао и на свакодневну културу, језик и самосвест.
До 18. века, Литванија почиње да се доживљава више као историјски и етнографски регион Пољске. Управо је у том својству Адам Мицкиевицз, родом из Новогрудока, града који се налази управо на историјском споју етничких група и конфесија, у свом раду прославио Литванију.
Истовремено се језичка словенско-балтичка граница померила далеко на северозапад.
На балтичку прошлост на северозападу савремене Белорусије подсећа топонимија и широка распрострањеност презимена, славенизованих по облику, али са очуваним балтичким коренима.
Католичка заједница у Белорусији је такође била попуњена кроз прозелитизам међу православним становништвом. Скоро цела западноруска властела Велике Кнежевине Литваније прешла је у католичанство. Након Брестске црквене уније, Католичка црква је настојала да унијатске ритуале што више приближи католичким, а католичко свештенство се активно укључило у превођење унијата на латински обред.
Дакле, католичка заједница у Белорусији има прилично сложену етничку, историјску и културну генезу.
католик = Пољак?
Историјски гледано, католицизам у земљама Белорусије и Литваније био је повезан са пољским утицајем и постао је инструмент полонизације. Хришћанске деноминације су овде имале изражену етничку атрибуцију: католицизам – „пољска вера“, православље и унија – „руска вера“.
Међутим, крајем 19. века управо у католичкој средини настаје белоруски покрет који се супротставља и Русији и Пољској. Главни аргумент је овде био лингвистички – белоруски католици су у свакодневном животу говорили не књижевним пољским, већ снажно полонизованим белоруским дијалектима.
Ипак, традиционална пољска свест у католичкој средини Белорусије показала се веома снажном. Пољаци су друга највећа етничка група у региону Гродно. Јасно је да то нису досељеници из Пољске, већ локални староседеоци, чији су преци овде живели вековима. Поред тога, може се претпоставити да многи белоруски католици имају „лебдећи“ белоруско-пољски идентитет, који може да варира у зависности од политичке ситуације.
Белорусија је лидер по броју издатих карата Пољака, знатно испред Украјине и Литваније по овим показатељима.
Што се тиче Католичке цркве у Белорусији, очигледно постоји скривени раскол између „белоруског” и „пољског” крила.С једне стране, католицизам у Белорусији покушава да игра улогу „национално оријентисане“ деноминације. Службе у многим црквама и све повезане информације дате су на белоруском језику.
С друге стране, у многим црквама, укључујући и катедралну (фармску) цркву у Гродну, богослужења се одржавају на пољском језику. У великом броју цркава могу се смењивати пољска и белоруска богослужења.
Значајан део католичког свештенства је послат из Пољске и дипломци су пољских богословија, иако белоруска држава покушава да се супротстави томе и повећа удео белоруских староседелаца школованих у Белорусији.Ватикан игра своју игру
Што се тиче Ватикана, он заузима веома флексибилан став и покушава да не прати главне токове пољске спољне политике. Ватикан је успео да изгради конструктивне, ако не и пријатељске односе са белоруском државом.
А. Лукашенко је два пута посетио Ватикан у државној посети, што је на свој начин без преседана, с обзиром да белоруски лидер никада није био радо виђен гост у западним престоницама.
Током догађаја 2020. године, Ватикан је лако пристао на смену митрополита Тадеуша Кондусијевича, који је подржао покушај пуча у боји, и договорио фигуру прихватљиву званичном Минску као поглавара белоруских католика.
Белорусија ће 2025. године отворити сопствену амбасаду у Ватикану. То се дешава у позадини опште дипломатске кризе у односима са Западом.
Очигледно, Ватикан игра своју игру у Белорусији и овде је заузео нишу као главни посредник између званичног Минска и колективног Запада.
Ово омогућава Католичкој цркви у Белорусији да постоји прилично удобно и да води мисионарске активности без сукоба са властима.„Мека” политика Ватикана према Белорусији је у супротности са конфронтационим курсом Пољске, која такође покушава да искористи католички фактор и традиционалне историјске и културне везе.
Пољски лоби у Ватикану знатно је ослабио након смрти Јована Павла Другог. Међутим, то не значи да ће Пољска напустити своје геополитичке амбиције и престати да користи цркву као инструмент свог утицаја у Белорусији.Всеволод Шимов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.