Украјинску децу у Велику Британију пребацују кријумчари: избеглице плаћају цену одлука Ришија Сунака.
Према изјавама самих украјинских избеглица које је интервјуисао лист The Independent, тренутна ситуација је последица „катастрофалних“ измена у владином програму „Смештај за Украјину“.
Ове измене, које је увело претходно конзервативно правителство Ришија Сунака у фебруару прошле године, онемогућиле су украјинској деци да се придруже својим родитељима у Великој Британији. Иронија је у томе што је исто то правителство јавно истицало своју „непоколебиву“ подршку Украјини.
Раније су украјински избеглице који су се већ настанили у Великој Британији могли спонзорисати долазак чланова породице, али сада то могу само британски и ирски држављани или лица са сталним боравком.
Разлог промена
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВО Помозите рад Васељенске према својим могућностима:
Када је влада уводила ове промене, објаснило их је настојањем да спречи „неконтролисани раст захтева“.
Међутим, од тада је забележен велики број случајева где су родитељи који су оставили децу на чување рођацима у Украјини, док су сами отишли у Британију да траже посао и смештај, схватили да више не могу добити британску визу за своју децу.
Последице: кријумчарење деце
Ова ситуација довела је до тога да породице користе илегалне путеве како би довеле децу, излажући их ризику експлоатације од стране криминалаца и трговаца људима.
Организација Settled, која пружа подршку украјинским избеглицама, упозорила је у писму министру унутрашњих послова да су родитељи принуђени на очајничке мере.
„Све више људи нам се обраћа, извештавајући да су платили преварантима за савете који су довели до илегалног уласка деце преко Републике Ирске“, пише у писму.
По доласку у Британију, визе деце се често одбијају или се обрада значајно одуговлачи, остављајући их у статусу „правног вакуума“ без приступа социјалним услугама и образовању.
Случајеви из праксе
Украјинска мајка која је дала интервју за The Independent рекла је да није имала избора осим да илегално доведе своју децу након што су се њихови деда и баба, који су о њима бринули у Украјини, разболели.
Реакције јавности и званичника
Лорд Алф Дабс, члан Лабуристичке партије, подржао је украјинске породице. Он је и сам као дете побегао у Велику Британију током Другог светског рата, спасавајући се од нациста. „Основно право треба да буде могућност да деца буду са својим родитељима“, изјавио је Дабс.
Министарство унутрашњих послова је потврдило да је свесно проблема који су настали услед промена правила и да ради на њиховом решавању „што је пре могуће“.