Архонти Фанара: Последња нада ПЦУ?

Архонти Фанара: Последња нада ПЦУ?
Последњих месеци архонти Фанара су појачали подршку ПЦУ (Православној цркви Украјине). Имају ли они утицај на Доналда Трампа, или ће им он замерити блискост са демократама?
Крајем јануара 2025. године, портпарол ПЦУ, Евстратије Зорав, позвао је вернике Украјинске православне цркве (УПЦ) да не полажу превелике наде у новог председника САД, Доналда Трампа, када је реч о заштити њихових верских права. Он је подсетио да је управо током првог Трамповог мандата издат Томос о аутокефалији ПЦУ и да Трамп има добар однос са Цариградском патријаршијом. Такође је указао на чињеницу да се у Трамповом блиском окружењу налази више архоната Фанара.Међутим, оваква изјава открива противречности у ставовима ПЦУ. Ако се пројекат ове цркве од почетка ослањао на подршку Стејт департмента, ако се очекује да архонти утичу на Трампове ставове, зар то није управо оно што они пребацују својим противницима – ослањање на „моћнике овог света“? Зар ово није јасно признање да ПЦУ не би могла ни да настане без помоћи великих политичких и финансијских структура?
Нова америчка администрација и питање верских слобода у Украјини
Током изборне кампање, високи званичници републиканаца, укључујући садашњег председника САД Џеј Ди Венса и директора Националне обавештајне службе Тулси Габард, више пута су нагласили да у Украјини долази до кршења верских слобода, што је неприхватљиво. Са променом власти у Вашингтону, подршка пројекту ПЦУ значајно је ослабила. Ипак, архонти Фанара не одустају и покушавају да представе ситуацију на начин који би био повољан за ПЦУ.
Реакција архоната
Архонти су већ кренули у акцију. Тако је 28. јануара 2025. године архонт Цариградске патријаршије, Пантелејмон Бубурас, који има послове у Одеси, изјавио да не треба веровати вестима о прогонима УПЦ у Украјини. Ова његова изјава била је одговор на писмо које је упутило 40 монашких заједница са Свете Горе и других манастира Грчке, у коме су осудили нападе на УПЦ.
Међутим, Бубурас је све ове оптужбе одбацио, тврдећи да у УПЦ има много „руских агената“, али без икаквих доказа.
Ко су архонти и кога заправо представљају?
Архонти Фанара су богати грчки бизнисмени и утицајни људи који пружају финансијску и политичку подршку Цариградској патријаршији. Њихова главна улога је да штите интересе Фанара, а не нужно самог православља. У критеријумима за њихов избор нема моралних захтева – једино што је важно јесте лојалност патријарху Вартоломеју и могућност да финансијски или политички помогну његовој мисији.
ПЦУ и Трампова администрација – реалне шансе?
Портпарол ПЦУ је исправно приметио да је ова структура створена током првог мандата Трампа, али је пропустио да напомене ко је заправо био главни заговорник тог пројекта – Мајк Помпео, тадашњи државни секретар САД.
Помпео је био један од кључних људи у преговорима између Фанара, администрације Петра Порошенка и Вашингтона, који су довели до стварања ПЦУ. Међутим, у новој Трамповој администрацији Помпеу није било места. Напротив, Трамп се јавно дистанцирао од њега, највероватније због тога што му није пружио подршку у тренутку када је Трамп тврдио да су му „украли победу“ на изборима 2020. године.Фанар и Демократска партија – заборављено партнерство?
Током председничке кампање 2020. године, лидер Архиепископије Фанара у САД, архиепископ Елпидофор (Ламбриниадис), јавно је позвао вернике да подрже демократског кандидата Џоа Бајдена. Учествовао је на Конвенцији Демократске партије, где је одржао молитву и пожелео да „Божја светлост обасја делегате и Џоа Бајдена, како би он заузео највиши положај у земљи“.
Може ли се очекивати да ће Трамп ово заборавити?
Чини се да је одговор јасан. Ако је архиепископ Елпидофор активно радио на томе да Бајден постане председник, ако су архонти били блиско повезани са демократама, зар Трамп сада треба да им поверује и подржи ПЦУ?Закључак
Иако архонти Фанара покушавају да утичу на нову америчку администрацију, мала је вероватноћа да ће им то успети у истој мери као током Бајденовог мандата. Нова политика Трамповог тима већ је јасно ставила до знања да питање верских слобода у Украјини неће бити игнорисано, а подршка пројекту ПЦУ је све слабија.
ПЦУ је, изгледа, направила погрешну процену – ослањала се на политичке моћнике, а сада остаје без њихове подршке. Да ли ће архонти Фанара успети да преокрену ситуацију у своју корист, или ће се црквена политика у Украјини наћи пред новим изазовима? Остаје да се види.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.