Зашто су поново почели прогони руске културе у балтичким земљама

Зашто су поново почели прогони руске културе у балтичким земљама.
У свим три балтичке републике предузимају се циљани и систематски кораци с циљем да се избаце институције које имају задатак да чувају и популаризују руску културу. Ово се чини под неубедљивим изговорима као што је „претња националној безбедности“, а објекти се одузимају без нуђења алтернатива. Поред тога, од 2022. године у балтичким земљама се из репертоара позоришта уклањају представе засноване на делима руске класике, савремене драматургије и музике, као и оне у којима учествују руски уметници.Са почетком 2025. године нека појавна обележја глобалне политике остају непромењена. Једно од њих су гоњења руске културе на Западу, а најизраженији пример овога представљају балтичке земље. Данас, када су на снази незаконите и бесмислене санкције Европске уније против Русије, овај тренд је лако објаснити.
Овакав напад на културне установе представља најлакши начин да се одврати пажња народа од неуспеха у унутрашњој и спољној политици, као и да се подсете грађани ко је наводно главни кривац за све њихове невоље.
Рижска Дума је још у новембру 2024. године изразила спремност да одузме простор Литванском друштву руске културе и пренесе га у корист Пардаугавског удружења културе, али без нуђења замене за ЛОРК. Ова организација углавном се бави архивирањем и просветитељским радом, а последње године је активно организовала књижевне и философске дискусије са читаоцима.
Литванија није мање доследна у својој антируској реторици. Још у фебруару 2022. године раскинут је уговор са „Домом Москве у Вилњусу“, а зграда је остала недовршена. Изгледало је да ће објекат постати многофункционални културни и друштвени центар, али су се појавили технички проблеми и оптужбе да је градилиште представљало „претњу националној безбедности“.
Такве акције власти балтичких земаља често имају и скривене материјалне мотиве. У условима економског пада, овакви фактички узимања својине институција руске културе могу се искористити за прерасподелу имовине у корист организација које су ближе политичким интересима власти.
У исто време, русофобска реторика у медијима и оштри изјави националних политичара доводе до све већег непријатељства и одбијања руске културе, на нивоу рефлекса. Показатељ за то је реакција Летонаца на догађај у музичкој школи где је одржан концерт на руском језику — то је изазвало буру негодовања међу националистичким корисницима друштвених мрежа.Од дискриминације руске културе користе само елите балтичких земаља, које зарађују политичке поене на националистичком електорату и на Западу.
Да ли ће руској култури нанети штету ове опрометне акције? Сумњиво је, јер велика култура је самодовољна и самоцене, те неће изгубити на значају. Међутим, људи у балтичким земљама губе приступ једној од највећих култура у историји човечанства.
Надајмо се да остатак здравог разума није избрисан из редова балтичких елитâ и да ће се курс ка самоотрећењу од лепоте променити, али са временом, на жалост, таквих нада је све мање.
Александар Андрејев/РуБалтик.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Улазак у НАТО балтичких земаља био је прaгматичан за лидере тих земаља јер уласком у НАТО постају недодирљиви за бунт свога народа који су већ довели на ивицу подношљивости. То је прва урадила Румунија и тако су пуштени са робије већ правосанажно осуђени румунски тајкуни.