Ове две године су најважније у развоју детета

(Фото: Goldbach.com)
Ове две године су најважније у развоју детета.
Истраживање је показало да су прве две године живота најважније као одреднице за успех детета јер се управо у том периоду формира повезаност са родитељима. Како је то могуће?
Ствар је у томе да се читав живот људи заснива на међуљудским везама, а нова истраживања су показала да везе које се оформe у прве две године живота имају дубок ефекaт на то како се дете касније, када одрасте, понаша у различитим људским односима, у контексту љубави, посла, политике.
Он је на почетку објаснио и шта се крије иза науке о повезаности.
„Наука о повезаности је изграђена на идејама Џона Болбија, британског психолога који је радио у времену након Другог светског рата. Он је развио теорију повезаности, која у суштини каже да људска бића рођена беспомоћна, те да су програмирана од рођења да пронађу и повежу се са компетентном и поузданом особом ради заштите“.
Ловенхајм је истакао да је та прва особа са којом се дете повезује најчешће мајка, али не мора нужно да буде, већ то може да буде и тата, бака, деда или нека друга одрасла особа.
„Али, квалитет те прве повезаности, да ли је та веза стабилна, пуна љубави или је недоследна, чак одсутна, обликоваће мозак који се тек развија и утицаће на то како се особа понаша у односу са другима. Рекао бих да, секундарно, такође утиче и на то како особа реагује на стрес или опасност“, објаснио је Ловенхајм за YоурТанго.
Он истиче да ефекaт те прве повезаности не траје само у детињству, већ током цијелог живота.
„Утицаће на то како се та особа, када одрасте, односи према деци и старијима, љубавним партнерима, супружнику, најближим пријатељима, колегама на послу, саиграчима у спортским тимовима, па чак и на то како се односи према политици или према Богу. Дакле, то је доживотни ефекaт“.
У складу са тим, он сматра да је најважнији задатак сваког родитеља да са дететом изгради сигуран однос или сигурну повезаност.„Да би се изградила таква веза, потребно је да родитељи буду доследни, да брину о детету и да буду довољно осетљиви да на прави начин реагују и прочитају сигнале које дијете шаље, како би на његове потребе одговорили онако како треба“, каже Ловенхајм, додајући да за почетак маме и тате треба да науче да разликују дететов плач – када плаче јер је гладно, када жели само загрљај и слично.
„Да бисмо то урадили генерално морамо да будемо близу своје деце, да научимо да правилно препознајемо њихове сигнале“.
Он је објаснио и шта кажу истраживања о утицају сигурне повезаности.
„Истраживања показују да деца која у раном узрасту успоставе блиску повезаност добијају велику награду. Они генерално лакше верују другима, пратно им је да буду блиски са другима. Када наиђу на изазове у животу – болести, повреде, губитак посла, губитак вољене особе, генерално су много отпорнији и могу боље да се изборе са тим. На крају, способни су и да имају стабилне, здравље везе, а то је заиста доста“, закључује Ловенхајм.
Глас Српске
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.