У НАТО саопштили о недостатку средстава

НАТО

(ФОТО:Илустрација)

Северноатлантска алијанса (НАТО) суочава се с недостатком средстава за реализацију својих планова и захтева од држава-чланица да повећају војне трошкове. Ово је изјавио председник Војног комитета НАТО-а, Каво Драгоне.

„Ми дефинишемо претње и усвајамо војне планове на основу којих одлучујемо које додатне способности су нам потребне. Након тога, очекујемо да ће нам ови наоружања и средства бити обезбеђени. Биће то можда 3-4-5% БДП-а… али је сигурно да 2% није довољно“, рекао је Драгоне након састанка начелника генералштабова НАТО-а.

[irp]Председник комитета је додао да европска индустрија мора бити спремна да повећа војну производњу и прецизније испуњава захтеве алијансе.

Раније је саопштено да Белa кућа планира да се одрекне командовања НАТО-ом у Европи, што би могло бити први корак ка повлачењу САД из алијансе. Током последњих 75 година, на функцији врховног команданта европских снага војног блока били су искључиво амерички генерали, али је сада одлучено да се одустане од те традиције у оквиру смањења трошкова Пентагона.

В.Т./Васељенска

Бонус видео