САД суспендовале стратешки дијалог са тзв. Косовом због потеза окупационих власти у Приштини

G0pP0MgWAAI3T5_

Сједињене Америчке Државе саопштиле су да на неодређено време суспендују стратешки дијалог са тзв. Косовом, због, како је наведено, потеза привремене власти у Приштини који су довели до пораста тензија и нарушавања стабилности на терену.

У саопштењу америчке амбасаде у Приштини наводи се да ти поступци ограничавају способност САД да „продуктивно сарађују“ са привременим институцијама и ометају напредак у остваривању заједничких циљева.

„Наш однос са Косовом заснива се на заједничком циљу, јачању мира и стабилности као темеља за обострани економски напредак. Нажалост, последњи потези и изјаве Аљбина Куртија представљају препреку постигнутом напретку током година“, наведено је у саопштењу.

Стратешки дијалог, који је требало да послужи за јачање економских и дипломатских веза, суспендован је без навођења рока за могуће обнављање.

САД су изразиле наду да ће се „такви напори наставити у будућности када за то буду постојали услови“, уз оцену да је то „циљ који остаје приоритет за народ тзв. Косова“.

У саопштењу се не наводе конкретни потези који су довели до ове одлуке, али је раније више пута изражена забринутост због једностраних акција привремених институција, укључујући присуство специјалних јединица на северу покрајине и игнорисање захтева међународних партнера за деескалацију.

Америчка администрација више пута је поновила став да очекује поштовање договора постигнутих у дијалогу Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, уз посебан акценат на формирање Заједнице српских општина.

Васељенска

1 thought on “САД суспендовале стратешки дијалог са тзв. Косовом због потеза окупационих власти у Приштини

Comments are closed.