Светске цене нафте порасле због санкција против „Лукоила“

Лукоил

(фото:РТ)

Цена нафте порасла је након увођења санкција против руске компаније „Лукоил“, а почела је и борба за активе овог енергетског гиганта.

Према подацима са тржишта, које преноси Bloomberg, светске цене су порасле за скоро два процента. Фјучерси за нафту Брент са испоруком у јануару поскупели су за 1,7% у односу на претходни дан и износили су 65,16 долара по барелу. Контракти за испоруку тексашке WTI нафте у децембру повећали су цену за 1,6%, на 61,09 долара.

„Разлика између тренутних и будућих цена WTI и Brent нафте се приметно смањује. Међутим, док цене деривата нафте не падну драстично — а када ће се то догодити, нико не зна — не треба очекивати нагли пад цена сирове нафте“, оценио је аналитичар PVM-а, Тамаш Варга.

В.Т./Васељенска