Духовна сколиоза: Како грех криви кичму наше воље

„Господе, ја сам скупљен. Не могу сам да се отклим од ове сујете.“
Зашто гледамо у ноге, а не у небо? Како земаљска привлачност греха савија душу и како пронаћи унутрашњи стуб кроз молитву и тишину.
У ову недељу слушамо Јеванђеље о исцељењу скупљене жене. Замислите човека који осамнаест година није видео ни небо, ни сунце, ни људска лица. Његов хоризонт – то је прашина под ногама, туђе стопе, прљавштина и сопствена немоћ. У духовном смислу – то је најстрашнија могућа дијагноза човечанства.
Човек, за разлику од многих животиња, може гледати нагоре. Његово усправно ходање симболизује усмереност духа ка Небу и Богу. Али нешто се догодило – и ми смо постали гори од животиња.
Наш ум је прикован за прах, за свакодневицу, за материју овог света. Човек је изгубио способност за контемплацију, више не види небо, већ само прљавштину под ногама.
Гравитација греха
Грех није само кршење правила – он је онтолошко искривљење, насилно пригибавање вишег човека ка нижој материји. Христос каже: жену је повезао ђаво. Ђаво настоји да понизи образ Божији у човеку, претвори га из „царa природе“ у роба који пузи по прашини.
Сатана нас није везао конопцима, већ тежином „земаљске привлачности“. Душа која треба да лети – пузи. Тражимо срећу у прашини – у новцу, у одобравању других. Грех је сломио кичму наше воље.
Ум у ропству сујете
Разлог овог искривљења је у глави. Ум је привезан за земљу – за њену бол, задовољства, страхове и бриге. Он је напустио своје свето место – срце – и упао у свет мисли и осећања. Гледа у земљу.
Желимо да се молимо, али ум размишља о вестима, води дијалог са неким, планира сутрашњи дан или се враћа у прошлост. Желимо да погледамо ка Богу, а ум нас савија у прашину сујете. Само нека Христова рука може исправити овај положај.
Тајна додира и благодати
Јеванђеље каже: „Исус, видећи је, призва…“ Исцељење не почиње нашим напором. Ако мислимо „сад ћу се потрудити и постати светац“, дубоко смо у заблуди. Треба прићи Христу и допустити Његовим рукама да додирну наше срце, да благодат допре до ума.
У молитви наступа тренутак када кроз буку помисли осетимо тишину. То значи – Христос нас „видио“.
Прво, признајте своју „скупљеност“: замрзните се и дозволите Богу да вас погледа. Донесите Му своју немоћ, а не мниме духовне заслуге.
Никакве психолошке технике или морални напори не могу исправити скупљен ум и растегнути вољу. Само додир Христа ослобађа.
Три линије одбране за очување вертикале
Зид тишине – најбржи начин да изгубимо благодат је празнословље.
Мали „приборачи“ – током дана правите микро-паузе: исправите леђа, удисите и издисите, изговорите „Слава Теби, Боже наш“ или Исусову молитву.
Заборав на зло – прошлост је мртва. Сада је Христос ту, држи вас за руку.
Унутрашњи стуб у свакодневном животу
За очување исправности у телу и души потребан је „унутрашњи стуб“. Страх и сујета учине да дишемо плитко – горњим делом груди. Потребно је дубоко удисати уз Исусову молитву, исправити рамена – тело добија сигнал: „Слободан сам у Христу.“
Гледајте људима у очи – кротко и отворено. Замислите да Христос у вашем кичменом стубу поставља невидљиви зрак светлости – шта год се догађало око вас, тај стуб остаје.
Закључите очи и погледајте где ваш ум „гледа“. Ако је привезан за страх, панику, вест – то је тежина која савија вашу душу. Признате: „Господе, ја сам згрчен. Не могу сам да се ослободим сујете. Видим само прашину. Болујем духом немоћи.“
Почните споро, пажљиво да изговарате Исусову молитву. Рука Христа ће меко исправити ваш унутрашњи стуб. Не борите се са помислима – једноставно преведите поглед са земље на Небо.
И ако осетите, макар на трен, тишину и лакоћу – то је ваша „субота“, ваш мир и ослобођење.
Протојереј Сергеј Успенски/СПЖ
