Швајцарска покреће пројекат претварања људских лешева у ђубриво

Циљ је тестирање природног биокомпоста, односно трансформације тела преминулих у компост
Швајцарски Институт за форензичку тафономију (СХИФТ) покренуо је пионирски пројекат људског компостирања на тајној и заштићеној локацији у швајцарској франкофоној области.
Циљ је тестирање природног биокомпоста, односно трансформације тела преминулих у компост, преноси швајцарски портал rts.ch.
Процес је једноставан: тело, умотано у памучни чаршав, поставља се на слој зрелог компоста, а затим покрива биљним материјалом.
Након девет месеци, тело се претвара у компост, објашњава Венсан Варле, директор пројекта и професор тафономије на Универзитету у Лозани.
СХИФТ има три циља – истраживање биокомпостирања као еколошке алтернативе сахрани и кремацији, унапређење управљања у хуманитарним катастрофама и генерисање нових података за форензичку медицину.
„До сада се форензика заснивала на посматрању. Сада ћемо моћи да пратимо тела и утврдимо зашто се распадају на одређени начин”, објашњава Варле.
Кантон Во подржава пројекат са више од милион франака које је издвојио за четири године.
Тренутно постоји пет „лежајева” за биокомпостирање, а локација је заштићена од знатижељних погледа и дивљих животиња.
Варле истиче да правилно спроведено биокомпостирање не шири непријатне мирисе и не привлачи животиње.
Поред еколошког аспекта, како закључује, пројекат омогућава људима да се након смрти поново повежу са природом, преноси Танјуг.

Ништа чудно, европски Запад задужио је Швајцарску да, за њега, обави тај експеримент – пошто је коначно признао да му се, јаловом, нељудском, огрезлом у зло, крај налази на ЂУБРИШТУ.
Лепо упозорење Србима да не крећу за њима!