Народна скупштина Републике Српске и званично признала симболе Србије
Народна скупштина Републике Српске и званично признала симболе Србије.
Посланици Народне скупштине Републике Српске одобрили су измене закона о симболима – од сада, химна Србије „Боже правде“ и грб Србије – Двоглави орао Немањића признат је као химна и грб свих Срба, јавио је у четвртак РТРС.
Од сада се државни симболи Србије могу користити у Републици Српској уз симболе босанских Срба.
Инструментална верзија „Боже Правде“ је коришћена као химна у Републици Српској до јула 2008. године. Тада је Уставни суд Босне и Херцеговине то прогласио несагласним са уставом земље, а од тада до сада химна босанских Срба била је песма “Моја република”.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је раније ове седмице Декларацију о заштити националних и политичких права Срба.
Почетком јуна у Београду је одржан Свесрпски сабор на коме су учествовали представници врха Србије и Републике Српске. Као резултат тога, усвојили су декларацију о јединству српског народа, заједничком језику и заједничкој историји.
Власти Републике Српске и Србије саопштиле су да се односи дижу на виши ниво након што је Генерална скупштина УН усвојила резолуцију о обележавању Међународног дана сећања на “геноцид у Сребреници” 1995. године. Ову резолуцију, коју су и Београд и руководство босанских Срба сматрали дубоко антисрпском, подржале су 84 земље, 19 је било против, укључујући Русију, а 68 земаља је било уздржано. Упркос чињеници да је број земаља које су биле против или уздржане био већи од броја оних који су гласали за, резолуција је усвојена.
И пре усвајања ове резолуције, председник Републике Српске Милорад Додик упозоравао је на негативне посљедице овог корака. Посебно је навео да ће руководство босанских Срба доставити централним властима у Сарајеву споразуме о раздруживању Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине (познате и као Муслиманско-хрватска Федерација).
Васељенска/Интерфакс
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.