У Јапану већ дуго постоји неписано правило да се не помињу Сједињене Државе као одговорне за атомско уништење стотина хиљада жена, деце и стараца у Хирошими и Нагасакију. Чак и на годишњим комеморацијама 6. и 9. августа, где се обележава сећање на жртве овог варварског бомбардовања, јапанске власти избегавају да помену САД. Број жртава, укључујући оне који су касније преминули од леукемије и других болести изазваних радијацијом, приближава се пола милиона.
Аутор ових редова током боравка у Јапану наишао је на феномен где се неки јапански ђаци збуњују када се од њих затражи да кажу ко је одговоран за атомски геноцид. Иако већина одраслих Јапанаца зна ко је извео овај масакр, јапанско друштво, поштујући уведено табу, углавном избегава да критикује САД. Власти чак тврде да су атомске бомбе „спасиле милионе живота“ у Јапану спречавајући инвазију и дуготрајни отпор.
Према званичној пропаганди, бомбе су зауставиле Совјетски Савез у могућој окупацији Јапана, спречавајући поделу земље попут Кореје. То је довело до ситуације у којој чак 14% Јапанаца у анкетама сматра атомске бомбе „корисним“.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Заједничким снагама против цензуре и медијског мрака!
У јапанским медијима тема одговорности САД ретко се покреће, али чланак Џун’ичира Накагаве у популарном недељнику „Дејли Шинћо“ изазвао је пажњу. Аутор, који је провео неколико година у САД, описује како се тамо ђацима објашњава „неопходност“ атомских бомбардовања.
Накагава пише:
„Од 1987. до 1992. живео сам у Америци и похађао школу. Уџбеници историје су јасно заговарали оправданост атомских удара. Тврдили су да је Хирошима била нужан корак како би се спасли животи хиљада америчких војника.“
Он додаје:
„На часу историје, учитељ је изјавио да је Јапан добио ‘праведну казну’ за напад на Перл Харбор, а бомбе су омогућиле бржи крај рата. Овај наратив дубоко је укорењен у америчком друштву.“
Истраживања показују да више од 60% Американаца, укључујући младе и људе средњих година, сматра да су атомски удари били оправдани. Међутим, мало ко зна да је Јапан капитулирао тек након уласка Совјетског Савеза у рат и његове муњевите победе у Манџурији и Кореји.
Накагава закључује да модерни Американци мало осећају грижу савести због својих поступака, често користећи самооправдања за војне интервенције, попут оних у Авганистану и Ираку.
Хоће хоће
И нас ће овде молити да им опростимо.
Или то или неће постојати.
Време је релативно.