Смањење цензуса и званично у процедури
Посланичка група Српске напредне странке упутила је у скупштинску процедуру измене Закона о избору народних посланика и измене и допуне Закона о локалним изборима, којима се између осталог, предвиђа смањење изборног цензуса са пет на три одсто, сазнаје “Танјуг”.
Посланичка група СНС-а навела је у предлогу упућеном председници Скупштине Маји Гојковић, размотре по редовном поступку.
Како се очекује предлози измена закона ће доћи на дневни ред седнице Народне скупштине у фебруару.
У предлогу измена Закона о избору народних посланика се предлаже да у расподели мандата учествују само изборне листе које су добиле најмање три одсто гласова уместо досадашњих пет одсто, од укупног броја бирача који су гласали.
Политичке странке националних мањина и коалиције политичких странака националних мањина учествују у расподели мандата и кад су добиле мање од три одсто гласова од укупног броја бирача који су гласали.
У образложењу се, између осталог, наводи да предложене измене Закона о избору народних посланика имају првенствено за циљ смањење изборног прага (цензуса) чији прелазак омогућава учешће у расподели посланичких мандата, што ће обезбедити да се изборна воља грађана адекватније преслика на сазив Народне скупштине и што ће омогућити да и изборна воља грађана која није преовлађујућа буде политички артикулисана и на одговарајући начин заступљена у скупштини.
Тиме се, пише у образложењу, повећава степен демократичности самог изборног ироцеса, али и рада Народне скупштине.
У предлогу измена и допуна Закона о локалним изборима наводи се да се избори за одборнике морају расписати најкасније 45 дана пре краја мандата одборника којима истиче мандат, уместо досадашњих 30 дана.
Такође, предложено је да и на локалном нивоу у расподели учествују листе које су добиле најмање три одсто гласова, а политичке странке и коалиције националних мањина учествују у расподели мандата и кад су добиле мање од три одсто.
Танјуг
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.