Заштита економије у светлу санкција: Русија смањује употребу долара
Услед санкционог притиска Русија улаже значајне напоре у циљу подршке економије, изјавио је за Спутњик директор Одељења за економску сарадњу Министарства спољних послова Русије Дмитриј Бирчевски.
Мере које Русија предузима су:
– Смањење употребе долара како у домаћим међународним резервама, тако и у трансакцијама у иностранству;
– Фокус на тржишта капитала која су алтернатива западним;
– Обезбеђивање поузданих и заштићених канала за пренос финансијских информација;
– Повећање удела међусобних плаћања у националним валутама;
– Успостављање директних међубанкарских кореспондентских односа са главним трговинским партнерима;
„Руска економија готово трајно постоји у условима повећаног ризика од санкција. Полазимо од тога да ће се унутрашње тржиште и спољно економски односи земље постепено прилагодити промењивим околностима. Имамо капацитете да издржимо и реализујемо одговарајућу трансформацију модела економског развоја и да прилагодимо финансијску политику“, истакао је дипломата.
По његовим речима, руска страна „већ одавно трезвено оцењује ризике санкционе ескалације од стране Запада и ослања се само на сопствене снаге и могућности“.
Москва жали што је ЕУ покренула „тотални економски рат“ против Русије, нагласио је Бирчевски, истакавши да ће реакција Москве на санкције Запада бити брза и упечатљива.
„Рад на реципрочним економским мерама је непрекидан, у свим правцима, и у тој фази углавном није јаван. Али нико не би требало да сумња да ће реакција Русије бити оперативна, промишљена и упечатљива“, истакао је он.
Што се тиче гасне сфере, Москва не намерава да одустане од својих позиција поузданог снабдевача Европе гасом, напоменуо је.
Коментаришући санкције које је увела ЕУ, Биричевски је рекао да је Москва спремна да оспори трговинска ограничења у Светској трговинској организацији (СТО) која су усвојена уз кршење правила и прописа.
„У овој фази се не покреће питање о кардиналним променама у односима Русије и СТО, али даљи вектор њиховог развоја диктирају наши национални трговински и економски интереси у оквиру мултилатералног трговинског система“, нагласио је он.
Спутњик
Бонус видео:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.