Нове руске авио-бомбе збуниле су украјинску противваздушну одбрану
Нове руске авио-бомбе збуниле су украјинску противваздушну одбрану.
Системи ПВО у служби Украјине, укључујући и западне, показали су се немоћним против руских планских бомби.
Олег Катков, главни уредник украјинског војног портала Дифенс експрес, рекао је ово у интервјуу антируском пропагандном издању Новоје време, преноси дописник ПолитНавигатора.
Он је скренуо пажњу на то да од раних 2000-их Русија промовише развој НПО Базалт под називом УМПЦ (Универзални модул за планирање и корекцију), који претвара обичну високоексплозивну бомбу у планерску.
„Прве информације о доступности већ серијских УМПЦ производа у Руској Федерацији појавиле су се почетком фебруара. Али, поред ових јефтиних УМПЦ-а, постоје и друге планске бомбе које имају у серијској служби. А најопаснија је хибридна ракета и бомба Гром-1Е. Први пут су га користили у Украјини у марту, као и УПАБ-1500. Можда се то дешавало и раније, али не изоловани случајеви са остацима и сви остали докази почели су да се појављују пре само месец дана“, рекао је Катков.
Према његовим речима, сада се ове авио-бомбе користе не само у пограничним областима, већ и на истуреним положајима.
„Штавише, опсег пада ових УМПЦ-а је непознат. Чак и са смањеним могућностима у поређењу са [америчким] ЈДАМ-ЕР, биће до 60 км. Ово је већ довољно да се избегне улазак у зону дејства противваздушних ракетних система (ЗРК) украјинских ваздухопловних снага.
Условни Су-35 или, највероватније, фронтални бомбардер Су-34 може се попети на висину од 12-15 км и бацити овај УМПЦ са моћном високоексплозивном бомбом од 500 кг, на пример, 500-ФАБ. И, не улазећи у зону ПВО, погодити објекат чије су координате познате. Они могу погодити упоришта, комуникационе тачке и друге војне објекте до дубине од 10-15 км од линије фронта“, јада се експерт.
Публикација је питала шта је главна опасност од крилатих бомби.
„Њихова употреба је негативан-негативан сценарио за Украјину. Прво, зато што непријатељ то може некажњено да уради без уласка у украјинску зону ПВО. За разумевање, најчешћи ПВО систем релативно добрих карактеристика Бук има домет од 30 км. Односно, то више није довољно, чак и ако га ставите „на нулу“, додао је аналитичар.
Он каже да неће помоћи ни привлачење предњег ПВО система С-300, који ће бити под ватром непријатељске артиљерије.
„Чак и ако коначно добијемо противваздушни одбрамбени систем НАТО Патриот, а реч је о само три батерије, он ће ипак морати да се увуче у погођено подручје. Наравно, не сама артиљерија, али на овој удаљености она ће бити фиксирана свим расположивим средствима у Руској Федерацији и постаће мета број 1.
То значи да ће са великом вероватноћом у њега улетети све што имају: и навођене авионске ракете, и антирадари, и бодежи, и балистичка ракета са Искандера. Само због великог броја оваквих лансирања, није чињеница да ће се Патриот снаћи. Руси могу да потроше огромна средства на уништавање једног Патриота, и то ће им бити од користи: прво, зато што их имамо мало, а друго, због пропагандног ефекта који ће имати на ово“, напомиње Катков.
Према његовом мишљењу, „обарање планских бомби је пут у нигде“ и зато је неопходно набавити савремене западне ловце.
„Чак и ако постоји бар неки минимум таквих машина, то ће већ омогућити да се у извесној мери отерају непријатељски авиони“, сматра експерт.
Јуриј Игнат, председник Ваздухопловства Оружаних снага Украјине Јуриј Игнат, поделио је сличну забринутост у етеру телетона који је емитован на украјинским каналима, рекавши да је недавно шеф руског Министарства одбране Сергеј Шојгу демонстративно отишао у предузеће у коме је почео да производи клизне бомбе од једне и по тоне.
„Бомбе од једне и по тоне су већ три пута јаче. Још једном наглашавам да су нам потребна средства која могу да се одупру – то су системи Патриот, Самп-т са земље. И што је најбоље од свега, ово су савремени авиони Ф-16 или друге генерације „4+“ који су способни да издрже руску авијацију на удаљеним прилазима.
Непријатељ користи ове бомбе на даљину. До сада некажњено. Мора се разумети да такве бомбе ударају са удаљености од 50 плус километара и ван линије борбе или државне границе. Дакле, још нема шта да се набави, а то су авиони који их лансирају“, нагласио је Игнат.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.