Лесковац плаћа по 60 евра за замену једне сијалице јавне расвете!
Највећи проблем грађана Србије је то што живе у мраку. Срећом, велики број локалних функционера из владајућих странака схватио је то на време и акција осветљавања већ увелико траје.
Они су спремни да плате, наравно из градске касе, и преко 60 евра за замену једног сијаличног места, а све укупно, издвајају милионе како би грађанима унели сјај у свакодневницу. У томе им је од непроцењиве помоћи фирма Kип лајт (Kееп Лигхт) и неколико њених партнера с којима већ неколико година уназад редовно побеђује на разним тендерима за новогодишњу или градску расвету.
Прошле недеље списку градова решених да се обрачунају са мраком придружио се и Лесковац који је управо склопио уговор о реконструкцији, рационализацији и одржавању система јавне расвете тежак 895.400 евра. Тај износ предвиђен је за замену расвете у граду и околним селима, на укупно 13.451 месту, или за 66,5 евра по сијаличном грлу.
Плус ПДВ. Али, то није све.
У уговору који би требало да траје наредних 15 година, предвиђено је и да Kип лајт санира и кварове а на име интервентног одржавања моћи ће да наплати 340 евра за замену сијаличног места или 420 ако је реч о интервенцији код рефлектора. На све то додаје се и ПДВ од 20 одсто.
Иначе, осим фирме Kип лајт на лесковачком тендеру понуду је доставила и фабрика Феман из Јагодине, али без попуњених формулара и потребне документације па је у старту елиминисана. Сличне ситуације биле су и у другим градовима где је на тендерима побеђивао Kип лајт, а конкурентске фирме узалуд су тврдиле да су јавни позиви намештени.
Посао са Kип лајтом у жижу јавности доспео је најпре захваљујући београдским тендерима на којима је и започела масовнија сарадња са том компанијом.
Иако се о аранжманима ове фирме са локалним властима и јавним предузећима и раније писало, први већи скандал избио је 2017. када су тендер пратиле и фотографије, скице и детаљан опис светлећих украса које Град Београд набавља, а све из каталога – Kип лајта. То је пратила и чувена набавка новогодишње пластичне јелке коју је Град требало да плати 83.000 евра. То би било најскупље украсно дрво на свету, што није промакло ни страним медијима.
Истина, Kип лајт је, након бурне реакције у јавности, ипак одлучио да Београђанима ту декорацију поклони, чему је, истина, претходио нови уговор са Градом тежак око 200.000 евра. Тиме је допуњена претходно утврђена набавка и репарације постојећих светлосних украса за ту годину.
Kада је реч о лесковачком доприносу акцији, нисмо успели да сазнамо више детаља, јер градоначелник Горан Цветановић није одговорио на питања Данаса. Између осталог, интересовало нас је колико је средстава Град Лесковац до сада издвајао за јавну расвету, шта се финансијски добија након реконструкције расвете, у ком временском периоду ће Град да исплати уговорени износ, као и да ли је реконструкција јавне расвете по тим ценама приоритет градске власти и зашто?
Мрежа
Од чак 24 расписана јавна позива, Kип лајт је самостално или у конзорцијуму са једним од својих партнера изабран на 22, укупне вредности преко 50 милиона евра, објавила је недавно истраживачка мрежа БИРН уз тврдњу да је реч о „групи фирми блиских председнику Александру Вучићу, премијерки Ани Брнабић и мађарском премијеру Виктору Орбану“, а осим Kип лајта наведени су и У лајт (У лигхт), Ресалта и Еско елиос (Есцо Елиос). Према наводима БИРН-а, „један од власника Ресалте је амерички бизнисмен Марк Kрендал, бивши послодавац српске премијерке Ане Брнабић“.
Дуга листа клијената
На списку градова, општина или локалних јавних предузећа која су са Kип лајтом склопила послове новогодишње или реконструкције постојеће јавне расвете, осим Београда су Kрагујевац, Горњи Милановац, Врњачка Бања, Владичин Хан, Панчево, Свилајнац, Нови Пазар, Зајечар, Пирот, Брус, Трстеник, Аранђеловац, Смедерево, Kрушевац, Ваљево, Лесковац… Од јавних предузећа најозбиљнија је сарадња са ЕПС-ом, али је на листи и Управа царина, РТС, БИА, Аеродром…
Извор: Данас/ Пише: М. Н. Стевановић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.