Поводом курирских лажи: Интересно једноумље
Основ за овај осврт, уместо коментара испод текста “Курирске лажи и клевете на рачун академика Милоша С. Милојевића”, позајмљен је, за ову прилику без “цитатних” наводника, од једнога који се заиста разуме у језичке зачкољице и који каже да је у реч-ницима србског језика, једноумац означен као “једноуман, тврдолав, задрт човек”, а једноуман је онај који се “круто, шаблонски држи једног одређеног мишљења, схватања, једне логике, тврдоглав, задрт”. У крају у коме је тај зналац научио прве речи свога језика, србског, синоним за такву “појаву” могао би бити и мозгоњица, то јест “човек с једном можданом вијугом”.
Ако те речи јесу синоними, а по схватању потписника ових редака – јесу, онда је и једноумност (тврдоглавост, задртост) њихових носилаца одређена генетски и за њихово понашање нема лека: они су, једноставно, такви зато што у њиховој свести (и у њиховој можданој маси) нема простора за другу мисао…
У њиховој свести има места само за идеју али не и за сумњу…
На свим раскрсницама, или у кривинама, они увек иду право, лењински, “ни лево ни десно од Друге интернационале”…
На њиховом челу усечена је само једна бора, само због тога што их је оптеретило питање откуд у азбуци толико много слова кад је њима довољно и оно једно једино њихово…
Они читају само једну књигу и знају само једну песму…
Једноумцу не треба сабеседник, он се сам са собом увек најлепше исприча…
И не само то, он је увек спреман да ту своју самсобну причу представи осталом свету, непосвећеном, као еталон (прамеру) за све будуће приче садашњих и будућих причалаца, као обавезујућу за употребу при свим доцнијим препричавањима…
Да не би неко помислио да су сви једноумци грађени по истом калупу, биће овде наведена бар два случајна “узорка” као доказ да и у једноумљу постоји “разлика у диференцији”, ако не по једноумном знању као категорији преносивој “на друге”, преко “угледних факултета Универзитета у Београду”, на пример, онда по личном интересу – из сујете, по “идејном”, “научном”, или “парном” (финансијском, динарском или еварском) “задужењу” са стране.
Први, из 1999, “осмислио” је Симо Ћирковић (1929-2009), једно време “главни и одговорни” историчар у Академији наука, наводно Србској, када је сазнао да се Павле Станојевић (1946), историчар уметности, тада директор Архива Војводине у Новом Саду и члан двају одбора у “његовој” Академији, дрзнуо да годину дана раније, (пошто је претходно пронашао новац и преводиоце са немачког), објави књигу О пореклу Словена по Лоренцу Суровјецком Павла Јозефа Шафарика (1795-1861), филолога и историчара, једном заиста детињастом – бенигном – претњом: “Шта он мисли, да ја треба поново да учим историју?!”, али и “извршном” – одмах га је искључио из “својих” одбора.
И други, по правилу да је “једно кад нам тобожње историјске истине подастиру неуки псеудоисторичари, занесени дилетанти, недоучени аматери, преамбициозни радозналци или површни публицисти жељни научних сензација из далеке прошлости, а нешто сасвим друго када то чине доценти или професори угледних факултета Универзитета у Београду”, којим је Радивоје Радић (1954), “угледни” професор “угледног” Филозофског факултета у Београду (шеф Семинара за виЦантологију) и, по несрећном “позиву”, професор београдског Православног богословског факултета, “оверио” мисаоно и словно смеће под насловом Боља прошлост, Београд 2018, смеће којим званични историчари гуше србску националну свест, трују национално биће србскога народа и упорно, скоро подруг века, врте покварену плочу о некаквој наводној сеоби Словена, самозадовољавају се порфирогениталијама из 6. и 7. века и око себе окупљају разне “апеланте” из круга наводно просветних и културних радника, еда би подржали њихов безумни – малигни – рат не само против Милоша С. Милојевића (1840-1897), историчара изворне србске историјске школе, и србске историје, већ и против србског опстанка.
Помоз’, Боже, јаднијем Србима да се одупру не само бројним белосветским непријатељима жељних цивилизацијских вредности настајалих у Србству, већ и непријатељима у “домаћој радиности”, те да своју кућу насред пута очувају, у складу с оним што је 2008. године “обећао” амерички новинар и књижевник Дејвид Бајндер (1931):
“НАТО би могао да потраје још неко време, Европска унија нешто дуже. Али, ја верујем да ће Србија са својом кућом надживети и једну и другу групацију. На крају крајева, преживела је и претходна царства”.
Ако преживи којекакве апеланте, курире виЦантолошке, неуке и неуспешне докторанде, све оне који се већ скоро подруг века чврсто држе малочас помињаних порфирогениталија, сисају своје знање из њих и опстају на њима.
Илија Петровић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.