Откривено шта се десило добровољцу на коме је тестирана оксфордска вакцина
Завршна клиничка испитивања вакцине против коронавируса, коју су развили “Астра Зенека” и Универзитет Оксфорд, обустављена су након што је учесник испитивања имао нежељену реакцију. Из фармацеутске компаније нису саопштили детаље о негативној реакцији коју је развио један од вакцинисаних добровољаца.
У међувремену су се појавиле информације да је он добио трансверзални мијелитис, односно упалу кичмене мождине.
“Астра Зенека” описала је прекид као “рутински”, а болест као “необјашњену”. Међутим, “Њујорк тајмс” преноси да се код добровољца у британској групи испитаника појавио упални синдром који погађа кичмену мождину и који може бити резултат вирусне инфекције или разбуктавања неке аутоимуне болести.
Ова болест подразумева комплетан попречни пресек кичмене мождине, који спречава комуникацију између мозга и тела испод нивоа упале. Симптоми се испољавају само у делу тела испод линије упале и односе се на отежано кретање и сензорне проблеме.
Време постављања дијагнозе, као и то да ли је она повезана са примљеном вакцином, и даље је непознато. Независна истрага ће тек утврдити да ли је болест последица реакције на вакцину.
Након успешне прве и друге фазе испитивања коју је прошла оксфордска вакцина, појачане су наде да би та вакцина могла бити једна од првих на тржишту. Трећа фаза испитивања почела је пре неколико недеља и обухвата око 30.000 испитаника у САД, Британији, Бразилу, Јужној Африци и Индији. У трећој фази испитивања потврђује се ефикасност вакцине и њена безбедност.
Би-Би-Си наводи да је ово други пут да је испитивање оксфордске вакцине прекинуто од априла, када је почело њено тестирање на људима. Kоначно одобрење за наставак испитивања доноси надлежни здравствени регулатор и тај поступак траје неколико дана, али до тада су све даље вакцинације у свим земљама које учествују у тестирању привремено обустављене.
ИЗВОР: БЛИЦ.РС
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.