Вакцина ће бити обавезна: Драстична мера у Бразилу изазвала сукобе
Гувернер државе Сао Пауло рекао је да ће вакцинација против ковида 19 бити обавезна за све њене становнике. Изјава је брзо довела до сукоба са председником земље.
Шеф најмногољудније државе у Бразилу Жоао Дорија рекао је новинарима да ће имунизација започети након што вакцину одобри Национална агенција за контролу здравља, преноси РТ.
„У Сао Паулу ће то бити обавезно за све сем за оне који имају медицинску потврду да не могу да приме вакцину“, рекао је Дорија, објашњавајући да ће држава усвојити потребне прописе за ту меру.
Локални медији известили су да се влада Сао Паула нада да ће регулаторно тело одобрити кинеску вакцину „Коронавак“ на време како би вакцинација медицинског особља почела у децембру. Очекује се да ће тестирање бити завршена овог викенда, а резултати спремни у понедељак.
Очигледно реагујући на коментаре Дорије, председник Жаир Болсонаро написао је на друштвеним мрежама да ће Министарство здравља обезбедити вакцинацију „а да то не буде обавезно“. Цитирао је два закона у којима се каже да је посао савезне владе да утврди да ли ће спровести обавезну вакцинацију.
Болсонаро, који се опоравио од короне у јулу, претходно је изјавио да „нико никога не може приморати да добије вакцину“. Критичари га оптужују да је умањио обим пандемије, док је Дорика оптужио председника да „политизује“ вакцину.
Према Универзитету „Џонс Хопкинс“, Бразил је имао више од 5,2 милиона инфекција ковидом 19 од почетка епидемије. Преко 153.200 људи умрло је у Бразилу, што је друга највећа број смртних исхода услед вируса корона, после САД.
Прочитајте још:
-
Почела дистрибуција Торлакових вакцина против грипа
-
Даница Грујичић: Не може Бил Гејтс да прича о вакцинама
-
Аустралијанци могу остати без извесних новчаних давања уколико не приме вакцину
-
Милан Рогановић, Марта Ковачевић: Имунолошки систем човека и нове вакцине
-
Геополитички аспект руске вакцине
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.