Цена пелета отишла у небо!
Августовско ограничење цене пелета на 38.000 динара и забрана извоза нису стабилизовали тржиште, несташица је још већа. Фабрике пелета одговорност пребацују на “Србијашуме” јер касне у испоруци сировине за производњу, у “Србијашумама” указују на малверзације на тржишту пелета. На потезу су инспекције које од 11. августа контролишу и произвођаче и стоваришта.
Најјефтиније грејање ове године је папрено скупо. У нашој земљи, на пелет се греје више од 110.000 домаћинстава.
Тражња је вишеструко повећана, а несташице су почеле још у мају. Пре ограничења, цена пелета била је и до 45.000 динара за тону.
“Цена је била 370 евра по тони, нереална и велики удар на буџет за ову годину за зиму.Тешко је доћи до њега код произвођача никако. Са нашим превозом за кућу од 200 квадрата, треба око 4.000 евра за грејање”, каже Дарко Марковић из Бродарца.
“Чекјући, да ли ће бити, која цена и купили смо три тоне по 37.000, што је доста висока цена пелета, а како ће даље бити, видећемо”, наводи Драган Бојић из Пожеге.
Власници стоваришта сада и не примају уплате – увоз је готово стао јер и друге земље забрањују извоз, а ретке су домаће фабрике које га сада продају.
“Кажу да има на мало две, три, евентуално пет палета, а на велико нема једноставно. Људи су огорчени, надам се да ће ово све да стане на своје ноге да заживи као и раније”, каже Предраг Јанчић, власник стовришта.
“Пелета као што се види нема нигде, оно што смо имали по старом увозу то је распродато по овим сниженим ценама које је држава прописала, сада га више нема”, каже Марко Виторовић, власник другог стоваришта.
Произвађачи прозивају “Србијашуме”. Тврде да су им слали ограничене количине па је и производња мања. У “Србијашумама” кажу да им није јасно зашто су стоваришта празна, јер половину обавеза су већ испоручили, а има и сировине из приватних шума.
“Што се ‘Србијашума’ тиче апсолутно не постоји разлога за бригу, али још једном кажем на тржишту Србије учествујемо са трећином. Пелет је морао да се произведе, пелет није могао да нестане, а инспекције тржишне, финансијске врло брзо ће утврдити шта се десило са сировином ‘Србијашума’. И врло брзо ће доћи резулти и видеће се да ли је тај пелет у неким магацинима и чека боља времена”, каже Игор Брауновић, в. д. директора “Србијашума”.
Из Удружења при Привредној комори, које окупља чак 86 произвођача пелета, поручују да ништа не скривају.
“Морам да нагласим пелет се нигде не крије. Ми ових дана највећи произвоођачи у Србији, а и већина трговаца има инспекције које је наложило Министарство енергетике, и тржишна и пореска, и драго ми је да су дошли да погледају и да се увере на лицу места да пелета у фабрикама нема, да дрвета у фабрикама нема и да се ништа не лагерује, већ се све што се произведе избацује на тржиште”, каже Младен Стојадиновић, председник Групације за обновљиву енергију у ПКС.
И док се чека извештај инспекције, како РТС сазнаје, стални су састанци Владине радне групе за снабдевање пелетом како би се проблем решио, а грађани до почетка грејне сезоне снабдели.
РТС
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.