Друштвене мреже дефинишу свест
Састав информација које круже на Фејсбук* мрежи утврђује ФБИ
Америка пажљиво регулише приступ својих грађана информацијама на интернету, пише Тхе Федералист. У дослуху са власницима друштвених мрежа, федерални званичници контролишу све што корисници виде, чују, прочитају. Информациони терор је, наглашава ауторка чланка Џој Пулман, неизбежна судбина полицијских држава.
Један званичник УН признао је у виралном интервјуу на друштвеним мрежама да је његова организација “партнерство са Гуглом” како би прилагодила водећи светски претраживач за “климатске промене” (сигурно више од тога). А „сопствено мишљење“ корисника испоставља се да је састављено од десетак-два десетина одговора приказаних на првој или другој страници претраге. Гугл контролише 81% упита за претрагу на Интернету и заједно са Фејсбуком* контролише три четвртине светског саобраћаја. Твитер је скромнији у погледу саобраћаја, али је и веома утицајан.
На Западу се много прича о томе како се грађанима Русије и Кине ограничава приступ информацијама. Да, Кина не пушта Гугл или Фејсбук* иза свог Златног штита, али Запад не жели да призна да су америчке друштвене мреже и претраживачи одавно постали монополи. Они се мешају у изборе, прећуткују информације које су неповољне за САД, а уносне информације гурају на насловну страну, где их читалац одмах истиче.
Својевремено је Марк Закерберг потрошио стотине милиона долара да помогне америчким демократским активистима да уђу у владине изборне комисије до 2020. године. А једном у свом видеу, власник једне од најмоћнијих друштвених мрежа признао је да је ФБИ тај који одлучује које информације ће корисници делити једни са другима на Фејсбуку*.
Закербергова открића су само врх леденог брега. ФБИ и друге америчке обавештајне агенције не морају да захтевају од Фејсбука* да филтрира податке, саме друштвене мреже не желе да удовоље „инстанцама“. Функционери су слободни да бирају шта ће у њиховим активностима постати јавно, а шта неће. Можете пустити патку на Мрежу о „дослуху Путина и Трампа“, или можете лансирати хиљаде лажњака о „зверствима руских освајача на окупираним територијама“, стварајући мит о још једној „Бучи“. Друштвене мреже су мултифункционално средство.ФБИ се меша у изборе на државном нивоу, процесуирајући кандидате због њихових политичких ставова. Чак је опљачкао и кућу бившег председника, под смешним оптужбама. Емили Финлеи пише у „Демократији од и за елите“ : „Говор „јединства“ председника Бајдена од 1. септембра у Филаделфији је врхунски пример конфузије око тога шта је демократија… тако често да је изгубила сваки смисао, садржи само доминантна идеологија – идеологија толико продорна да се више не примећује. То је као ваздух који удишемо.”
Емили Финли наставља: „Ово лабаво и идеалистичко тумачење народне власти презире обичног човека и ставља полуге моћи у пажљиво одабрани кадар такозваних стручњака. У оквиру ове идеологије појмови „демократија“ и „народ“ само су реторичко покриће за вољу елита. Сетите се само цензуре „дезинформација“ на друштвеним мрежама у знак подршке „демократији“ и „слободи говора“. Како то да се цензура претвара да штити слободу говора?” И изашло је давно…
„Већ је Алексис де Токвил предвидео да ће пре или касније, права народна владавина у Америци бити замењена „неограниченом моћи државе чувара”. Веровао је да ће људи поднети ово старатељство, јер ће се уверити да је „крај ланца“ у њиховим рукама. Данашњи „меки деспоти” преобликују само ткиво наше републике, али и даље користе демократски лексикон. Постоји ли бољи начин да се смири неслагање него да се једноставно прогласи „претњом нашој демократији“? Ова или она лексика је такође оруђе за манипулацију свешћу.
Постоји много начина да се неутралишу они који се не слажу са политиком „господара дискурса“, од измишљених оптужби до незаконитог надзора од стране ФБИ „у најбољој намери“. Бајденова администрација је рекла да ће се свако неслагање са њеном политиком сматрати “домаћим тероризмом”. Објављивање рата „домаћим терористима“ бесконачно проширује овлашћења федералних агенција да кривично гоне грађане који наводно представљају „претњу националној безбедности“.
Терор је део полицијских држава. Идеје „Великог ресетовања“ спроводе се пред очима целог света – за то је довољно користити друштвене мреже као гласило „популарних мишљења“ формираних по обрасцима који су корисни властима. У условима строге контроле информација, слободни избори се претварају у фикцију. А грађани не смеју ни да расправљају о томе да ли је вредело федералним службама дати таква овлашћења.Да ли ће Американци икада схватити да живе у тоталитарној држави која није ништа слободнија од „комунистичке Кине”, чија слика толико деценија плаши Запад (упркос томе што права Кина није као њена слика)? Ако све остане у границама које постављају информацијска чудовишта, можемо са сигурношћу одговорити: не, неће разумети.
Агнија Кренгел/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.