Референдум пред вратима: Да ли ће Швајцарска бити прва земља на свету која ће укинути готовину
Укинути готовину не тиче се само питања транспарентности, једноставности плаћања или безбедности… већ носи и велику опасност тоталитарног надзора
Да ли швајцарски франци у облику кованог новца и папирних банкнота, треба да буду заштићени Уставом, због све јачих глобалних притисака за „дигитализацију“ финансијских трансакција?
Поводом ове дилеме, невладина организација са либертаријанским опредељењима под називом Швајцарски покрет за слободу (ФБС) , прикупила је протекле седмице 157 422 потписа за организовање референдума поводом даље судбине „папирних франака“, односно готовине, јавио је данас „ Блумберг“. Према швајцарским законима, уколико иницијатива добије 100.000 потписа држављана те земље, референдум о постављеној теми, постаје обавезан.
Иначе, лавовски део кеша ( око 55,3 милијарде долара), Швајцарци држе у апоенима највредније новчанице од 1000 франака, што сугерише да тај новац пре служи за „похрањивање вредности“, него као средство плаћања. Државна агенција Швајцарске за надзор финансијских трансација наводи да су Швајцарци лане 29 одсто свих плаћања обавили готовином ( у Великој Британији око 15 одсто, Шведској осам одсто,док је у Норвешкој „ картица“ провучена у 96 одсто случаја намиривања рачуна).
Иначе, пре короне плаћања кешом била су далеко учесталија него данас ( у Швајцарској 48 одсто). Једно од објашњења повезано је са својевремено широко развејаном стрепњом да и папирни новац „ преноси“ вирус. Истраживање Швајцарске националне банке из 2020. истиче да је 97 одсто Швајцараца држало готовину при себи ради покривања свакодневних трошкова. „ Укидање готовине не тиче се само питања транспарентности, једноставности плаћања или безбедности… већ носи и велику опасност тоталитарног надзора“, сматра Ричард Колер, председник Швајцарског покрета за слободу.
У међувремену, ни влада у Берну нити Централна банка Швајцарске нису истакле иницијативу за скоро укидање папирних банкнота.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.