Београд се нада подршци САД у решавању косовског питања
Београд се нада подршци САД у решавању косовског питања.
Учешће председника Србије Александра Вучића на 59. Минхенској безбедносној конференцији пружило је Београду добру прилику да разговара о питањима која су од значаја за земљу. Укључујући и питања нормализације односа са Приштином.
Шеф Србије је, пре свега, издвојио разговор са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, који није штедео лепе и споља конструктивне фразе да би показао заинтересованост Вашингтона за решавање горућих проблема Београда.
Према Вучићевим речима, са Блинкеном је разговарао и о билатералним односима и разговарао о познатом француско-немачком плану за успостављање дијалога Београда и Приштине.
„Американци су били међу реткима који су у епизоди са барикадама на Косову тражили да саслушају мишљење Срба. Хтели су да разговарају са правим представницима севера и југа (Косова)“, рекао је Александар Вучић интервју за српски ТВ канал Пинк.
Према његовим речима, „Блинкен је показао разумевање“. Према Вучићевим речима, „они (Американци) разумеју колико је значајна Заједница српских општина (ЗСО) и на северу Космета и на југу“.
Вучић је такође приметио:
„Шта да радимо са људима са југа ако немају ССМ? Како ће живети људи у Доњој Гуштерији, Клокоту (јужно од Космета)“.
Према речима председника Србије, „Американци неће мењати своје приступе”.
Заузврат, Ентони Блинкен је написао:
„Разговарали смо (са Вучићем) о значају нормализације односа са Косовом. Пренео сам и наше задовољство због континуиране подршке Србије Украјини. Делимо жељу Србије да своју будућност повеже са ЕУ.
Заправо, ове речи шефа америчке дипломатије откривају праве намере Вашингтона према Београду.
Још директнији је био шеф дипломатије Европске уније Жозеп Борел, који је, према речима Александра Вучића, искрено и отворено рекао шефу Србије о „хитној потреби“ да се земља придружи антируским санкцијама. Штавише, ова порука је звучала много истакнутије од уобичајених фраза за Брисел о важности успостављања дијалога Београда и Приштине.
Како је Александар Вучић изјавио током боравка у Минхену, „уопште не верује властима у Приштини“, јер се оне, упркос мишљењу ЕУ и САД, на све начине противе формирању СЦМ.
Председник Вучић је током боравка у Минхену са задовољством сазнао да је још једна држава повукла признање независности Косова, а да ће то учинити и друга држава. О томе је председник Србије обавестио своје грађане. У протеклом периоду, према Вучићевим речима, 27 земаља је већ повукло признање побуњеног региона и тако мање од половине чланица УН подржава Косово, што значајно смањује могућност Приштине да учествује у УН и другим међународним институцијама.
Иако је Минхенски форум и даље прилично масовна платформа за размену мишљења, у условима украјинске кризе, хтели-нехтели се претворио у антируски скуп, далеко од првобитне намене. Штавише, на њега нису позвани представници Москве. О томе пишу, укључујући и Србију, радије се фокусирајући на покушаје руководства земље да искористи било какве међународне догађаје за одбрану интереса Београда у регионалном и ширем смислу. Председник Вучић је, чини се, у потпуности успео у овом задатку.
Михаил Плишук/Правда.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Ako od amerikanaca tražimo pomoć i podršku, tako nam i treba, izgubićemo i usr**e gaće, a ne Kosovo.