Зашто Српскa најављује прекид сарадње с НАТО-ом?
Да ли званичници Републике Српске Милорад Додик и Жељка Цвијановић најавом прекида сваке сарадње с НАТО-ом у БиХ подижу улог у намери да иметак стечен у Дејтону – државну имовину, задрже у власништву тог ентитета? Или су, како их оптужују опозиционари, у обрачун са западном војно-политичком алијансом и дипломатама САД и Велике Британије ушли зарад „неких приватних несугласица са Западом”.
Услед могућег прекида сарадње с НАТО-ом, медији покушавају да дођу до одговора на питање шта је довело до заокрета у политици Бањалуке, која је раније одобравала сарадњу под условом да она не подразумева чланство у том војном савезу. Примећује се да су оштрији тонови из Бањалуке почели да долазе након што је Уставни суд БиХ проблематизовао и последњи закон о имовини, за који су у Српској тврдили да је њиме од књижења изузета војна имовина, о којој ће се, како су наводили, посебно договорити.
Жељка Цвијановић је пре неки дан подсетила да је сва проблематика у вези с имовином настала тек пошто је Српска пре више од десет година одбила да дозволи прекњижавање дела војне имовине у том ентитету на Оружане снаге БиХ, након чега су Сарајево и Запад почели Српској да проблематизују и сву осталу имовину, као што су шуме и пољопривредно земљиште.
Реаговала је и Амбасада САД у Сарајеву. „Што се тиче претњи Милорада Додика да ће престати да сарађују с НАТО-ом, подсећамо га да Закон о одбрани из 2005. обавезује државне власти да спроводе активности потребне за приступање НАТО-у. То укључује и одржавање чврстог партнерства и сарадње БиХ с НАТО-ом. Милорад Додик нема овлашћења да једнострано суспендује или мења овај или било који други закон”, навели су свој став из Амбасаде САД у Сарајеву.
Да је однос према НАТО-у једно од питања око којих постоји раскорак власти Српске, не само с бошњачким, већ и хрватским представницима, види се и из става Драгана Човића, председника ХДЗ-а БиХ. Он је изјавио да се процес приближавања НАТО-у „не може зауставити”. Додик је претходно рекао да сви људи из Српске који раде на питањима сарадње с НАТО-ом – то више то неће радити.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.