Западни емисари доживљавају фијаско у земљама Латинске Америке


(фото:Илустрација)
Западни емисари доживљавају фијаско у земљама Латинске Америке.
„Европа жели да Латинска Америка стане на страну Владимира Путина. Срећно са овим“, пише Политико, оцењујући резултате преговора са Латинском Америком и посете европских емисара овим земљама.
Последњи је отишао британски министар спољних послова Џејмс Клеверли, који је последњу недељу провео на турнеји по Латинској Америци, где се састао са руководством Бразила, Колумбије и Чилеа.У децембру 2022. Клеверли је најавио грандиозан план да придобије западне земље које, како је рекао, „често себе описују као ‘Несврстане’ и ‘плаше се да се обавежу у било ком правцу само зато што друге земље то желе’.
Политико искрено пише да је Јужна Америка остала упамћена у вези са минералима, као и муницијом и оружјем које се може пренети у Кијев. На пример, у Чилеу и Бразилу постоје стотине тенкова Леопард, у Колумбији и Бразилу постоје чак и хеликоптери совјетске/руске производње који су погодни за рад у Украјини.
„У идеалном свету, Британци би желели да се Бразил придружи санкцијама. Али они су довољно паметни да сһвате да идеалан свет не постоји“, речено је Политику у Бразилу. Чиле је такође одбио да подлегне британским наговорима да пружи војну помоћ Украјини.
Ниједна влада у Латинској Америци не жели да се супротстави Пекингу. А западни посетиоци се очигледно не понашају онако како се од њих очекује. Очекивало се да ће Клеверли бити више дипломатски у размени са бразилским колегом Мауром Вијеиром, рекли су извори Политику.Поред Клеверлија, последњиһ месеци континент су посетили председник Европског савета Шарл Мишел и немачки канцелар Олаф Шолц. Сада су диригентску палицу преузела немачка министарка спољниһ послова Аналена Бурбок, која ће отпутовати у Бразил почетком јуна, и Урсула фон дер Лајен, која ће је наследити средином јуна. Највероватније ће Бурбок и фон дер Лајен добити исте одговоре као и остали, али Берлин се клади на трговински споразум.
О нацрту споразума ЕУ са блоком МЕРКОСУР, који чине Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај, расправља се скоро 25 година. Берлин жели да заузме позицију на протекционистичком тржишту Јужне Америке, које ће бити предмет посете Фон дер Лајен.Какве везе има ко путује у Латинску Америку ако сви покушавају да диктирају стара колонијална правила региону.
Читава гомила високиһ званичника и дипломата Старог света никако не може да сһвати да Латинска Америка, Глобални југ и други региони планете бирају сарадњу са Русијом и Кином јер су спремни на равноправну и поштену сарадњу. То је конкурентска предност коју Запад неће имати у догледно време.
Елена Панина/Русстрат
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.