Звечан: Професори ушли у средњу школу како би преузели документацију – траже да се школа ослободи
Звечан: Професори ушли у средњу школу како би преузели документацију – траже да се школа ослободи.
Запослени у средњој школи у Звечану и директор ове образовне институције затражили су јутрос од КФОР-а да им омогући приступ објекту, а потом и преузели документацију ученика. Школа се налази у истој згради у којој је и општина Звечан, а која је под контролом КФОР-а.
Постављене су мобилне патроле, као и ограда у близини зграде, те грађанима није дозвољен прилаз објекту.
У овој згради, са бочне стране, смештена је и средња школа.
Запослени у школи разговарали су овог јутра са припадницима КФОР-а како би им се омогућио приступ школи, односно да преузму документацију ученика.
Припадник ове мисије је дозволио да у објекат уђу један професор и професорица.
Професорица, Маријана Милојевић, казала је потом медијима да су преузели документа ученика која су им неопходна ради уписа на факултет.„Нама је онемогућено, као прво, да одштампамо сведочанства у школи, уједно је требало да пријаве дипломске и матурске испите и да у следећих неколико дана то и положе. Свуда је у Србији заказан тест за 7. јун, наша деца неће моћи. Како ће после да упишу факултете“, упитала је.
Недалеко од саме школе она је затражила да се ова образовна институција ослободи и да, како каже, „живимо као људи било где у свету“.
Свега 50 метара даље, односно, испред општинске зграде, у току је нови протест Срба, који се уједно одвијају и у Зубином Потоку и Лепосавићу.
Протести Срба започети су након насилног заузимања општинских зграда у Звечану, Зубином Потоку и Лепосавићу од стране специјалних јединица.
Оне су уз примену силе у петак довеле тројицу албанских градоначелника на радна места у општинске зграде које су контролисали Срби. Истовремено су заменили заставе – косовском уместо српском, поставили нови видео наџор.
Срби захтевају да специјалци напусте и заузете објекте и северне општине. У понедељак су избили и сукоби Срба са КФОР-ом у Звечану са преко 80 повређених на обе стране. Највиши међународни званичници нису успели да убеде Куртија да градоначелници наставе рад измештени из општинских зграда и да полиција напусти општинске објекте.НАТО је упутио додатни број трупа од 700 војника, док се КФОР у све три општине распоредио да обезбеђује мир, као линија раздвајања између незадовољних Срба и специјалаца.
Са друге стране, у последњима данима се све више прича о превременим изборима на Северу Косова. Тако је Курти у више наврата наглашавао да је спреман да о томе разговара, док су хитно одржавање избора јуче затражили француски председник, Емануел Макрон, немачки канцелар, Олаф Шолц и високи представник ЕУ, Жозеп Борељ.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.