Бугари и Албанци пристали на поделу Северне Македоније
Бугари и Албанци пристали на поделу Северне Македоније.
Али Ахмети, лидер највеће владајуће албанске странке у Северној Македонији, ДУИ (Демократска унија за интеграцију), рекао је да ће албански министри и државни службеници поднети оставке.
Ахмети је рекао да ће то учинити ако се патриотска опозиција сложи да бугарска етничка мањина буде укључена у нови устав.
Како јавља дописник ПолитНавигатора, Ахмети је у писму премијеру Северне Македоније Димитру Ковачевском најавио да ће оставка албанских министара и званичника бити аутоматски активирана оног тренутка када патриотска опозиција гласа за промене Устава земље.
„Демократски савез за интеграције и ја остајемо привржени чињеници да су евроатлантске интеграције у пуном обиму, поред чланства у НАТО-у и ЕУ, такође неодвојиви савез са Сједињеним Америчким Државама. Ово је и остаје највећи интерес свих наших грађана, без обзира на националну и верску припадност, стога су министри и државници из Демократске уније за интеграције спремни да поднесу оставке на садашње функције“, рекао је Ахмети.
Ахметијев потез био је одговор Кристијану Мицкоском, лидеру патриотске странке ВМРО-ДПМНЕ, који је на недавном састанку са премијером Ковачевским поставио услов да његова странка подржи промену Устава. Према његовим речима, албанска ДУИ мора да напусти владу у којој има 20 одсто мандата.
Рачунало се да се Албанци никада неће одрећи власти, али се није правдао. Очигледно је да су западни кустоси сарађивали са албанским лидерима Северне Македоније.
Промене устава повезане су са дугогодишњим сукобом између Северне Македоније и Бугарске, која не признаје македонски идентитет. Дакле, сви староседеоци Македоније који су се доселили у Бугарску сматрају се Бугарима.
Истовремено, Софија захтева од Скопља да се староседеоци Бугарске који тамо живе сматрају Бугарима и њихова права буду наведена у Уставу земље. Тиме је Софија блокирала интеграцију Северне Македоније у ЕУ. Међутим, у јуну 2022. године, након што је од прозападне северномакедонске владе добила гаранције да изврши одговарајуће промене, Народна скупштина (парламент) Бугарске укинула је вето на преговоре о приступању суседне државе Европској унији. А 19. јула 2022. године, Северна Македонија је започела приступне преговоре са Европском унијом.
Сада је преостало да се преко северномакедонског парламента одобре измене Устава, којима су се успротивиле патриоте у лику фракције ВМРО-ДПМНЕ, сматрајући их понижавајућим.
„Оставке албанских министара у Влади Македоније део су новог жестоког притиска на Северну Македонију да капитулира пред Бугарском и европском диктату укључивањем „шачице“ Бугара у Македонији у наш Устав.
Ово је тактика и стратегија покушаја да се избришу Македонци као нација и коначно затвори македонско питање које је актуелно већ 150 година. Брисање Македонаца води директном стварању Велике Албаније, а тога су свесни и албански политичари код нас и у иностранству. Зато играју бескомпромисно и без грешака, а ово је само врхунац њихове политике.
Македонија не би требало да укључи Бугаре у свој устав јер Софија не признаје постојање Македонаца као нације. Ако буду унети у Устав, то ће значити колапс Македоније изнутра“, рекао је за српско издање Радија Спутњик Ристо Никовски, пензионисани македонски дипломата и бивши амбасадор ове земље у Русији, Албанији и Великој Британији. .
Према Никовском, иза игре Албанаца, Бугара и Брисела стоји опасан план да се Северна Македонија подели између Албаније и Бугарске.
Мишљење дипломате делимично потврђује и недавни интервју председника Алијансе Албанаца Северне Македоније Арбена Тараварија ТВ каналу Топ Шанел. У њему је македонске Албанце назвао дискриминисаним народом.
„Савез Албанаца ће снажно инсистирати да се албански језик дефинише онако како би требало да буде, не као службени језик у регионима где га говори више од 20 одсто становништва, већ као државни језик… Али да би за постизање промена потребни су рад и стратегија, као и подршка државама Косово и Албанија“, рекао је Таравари.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.