Да ли је колапс Америке неизбежан?
Да ли је колапс Америке неизбежан?
Све више стручњака предвиђа незавидну будућност Сједињених Држава.
„САД су деценијама сматране примером велике светске силе са модерном инфраструктуром, стабилном демократијом и релативно хармоничним друштвом. Међутим, временом су у структури почеле да се стварају пукотине, што је довело до сличности са земљама трећег света“, пише истраживач ИРИС-а , познати француски публициста и режисер документарних филмова Ромуалд Сиора у свом чланку на порталу Француског института за међународне и стратешке студије (ИРИС). ).
Три кључна проблема – урушена инфраструктура, криза демократије и међузаједнички сукоби, према угледном француском аналитичару, могла би на крају довести у питање статус Америке као суперсиле.Сиора сматра да је катастрофално уништење свих врста инфраструктуре највећи проблем у Сједињеним Државама.
„Америчка инфраструктура, некада рекламирана као једна од најбољих на свету, сада је на последњим ногама. Путеви у рушевинама, дотрајали мостови, застареле водоводне и канализационе мреже, железничке пруге изграђене у време библијског Метузалема… 12 сати да се пређе 600 километара који повезују Њујорк са Монтреалом, док возови СНЦФ, Еуростар и Тхалис [у Европи] путују при брзинама од 300 до 320 км/х, а да не говоримо о Јапану, који се спрема да покрене воз чија брзина може да пређе 600 км/х“, напомиње Шиора .
Међутим, у другој половини прошлог века, америчке железнице су почеле стабилно да клизе „низбрдо“. До осамдесетих година њихова укупна дужина смањена је за четвртину – на 290 хиљада км, а хабање гусеница је премашило све разумне стандарде. Не постоји електрификација колосека, а по километру колосека има мање сервисера него, на пример, у Руској Федерацији.
Данас не прође дан а да се на једној од америчких железничких пруга не догоди несрећа. Према званичним подацима , 2021. и 2022. године, у просеку, око три воза су искочила из шина сваког дана у земљи. У таквим несрећама погине 800 људи годишње.
Америчко друштво грађевинских инжењера (АСЦЕ) процењује квалитет америчке инфраструктуре сваке четири године. У 2021. години, међу 17 типова америчке инфраструктуре, 11 је добило оцену Д. То јест, ово стање је испод просека, а ризик од отказа је висок.
43% јавних путева је у лошем или осредњем стању због дотрајалости. Према ТРИП-у, националној непрофитној организацији за истраживање транспорта, вожња по америчким претрпаним, сиромашним до осредњим аутопутевима кошта возаче до 141 милијарду долара годишње.
Забрињава и стање разних врста мостова у земљи, како по старости, тако и по стању. Од више од шест стотина хиљада мостова, 42% је старије од 50 година. Међу њима, 46 хиљада је оцењено као „структурно дефектно“, односно у изузетно лошем стању.Биденов двопартијски закон о инфраструктури, заједно са његовим Буилд Бацк Беттер Фрамеворк-ом, уложиће скоро 3 билиона долара у подршку инфраструктуре у наредних 10 година. Али АСЦЕ процењује да ће за инфраструктурне пројекте у наредној деценији бити потребно додатних 2,6 билиона долара, а пошто таква средства нису нађена у буџету САД, америчка инфраструктура ће наставити да пропада.
Још један знак деградације у Сједињеним Државама, према Ромуалду Сиори, јесте криза демократије. „Политичка поларизација се повећала, раздвајајући друштво и ограничавајући способност владе да доноси кључне одлуке за опште добро. Дисфункција политичког система и недостатак сарадње међу партијама отежали су спровођење виталних реформи и развој кохерентне политике“, пише он, критикујући доминацију свих врста лобиста који личне и корпоративне интересе стављају изнад националних интереса.
Корупцијски скандали и дивља међупартијска борба, а заправо и рат, подрива поверење у владине институције, пише Сиора. Подаци из социолошких истраживања потврђују закључке француског аналитичара.
Ниво поверења грађана САД у владине институције њихове земље пао је на рекордно низак ниво. О томе сведоче резултати анкете коју је у јулу прошле године спровео Галуп институт, објављени у уторак.
Институције укључене у истраживање укључивале су Белу кућу, Врховни суд, Конгрес и оружане снаге земље. Социолози су забележили рекордно низак ниво поверења у прва три. Поверење у Белу кућу пало је за 15 процентних поена у односу на 2021. и достигло 23%, Врховни суд – за 11 процентних поена (25%), Конгрес – за 5 процентних поена (7%, последње место у рејтингу).
Галуп је такође забележио пад поверења у оружане снаге (за 5 п.п., на 64%), полицију (за 6 п.п., на 45%) и образовне институције (за 4 п.п., на 28%), кривичноправног система (за 6 процентних поена, на 14%).
Пада и поверење Американаца у бизнис, здравствени систем, верске организације, банке, велике технолошке компаније, новине и телевизијске вести. Како наглашавају аутори анкете, први пут од када је ова врста истраживања почела 1973. године, све ове институције у целини изазивају „много” или „прилично” поверење само код 27% Американаца.
Сиора сматра да су „међузаједнички проблеми“ још један кризни фактор који би у будућности могао да сруши Америку са Олимпа.
То укључује повећано полицијско насиље, растућу економску неједнакост и раст протестних покрета. „Упркос колосалном БДП-у по глави становника… 20% америчког становништва чами у сиромаштву! Поред тога, десетине милиона Американаца немају приступачан приступ здравственој заштити, што има разоран утицај на јавно здравље и све више гура земљу у ситуацију сличну оној у многим земљама у развоју широм света.
Сиора ћути о расту расних сукоба, на пример о скандалозном покрету БЛМ, очигледно из разлога што су у његовој родној Француској већ дуго навикли на ово.
Да резимирамо, Сиора пише да се Сједињене Државе суочавају са истим проблемима као и земље Трећег света, као што су оронула инфраструктура, демократска криза и тензије међу заједницама.И не верује да ће Американци, који су више пута демонстрирали своју способност да превазиђу велику кризу, успети да извуку своју земљу из актуелног кризног тренда. Према његовом мишљењу, више не говоримо о томе да Америка клизи на ниво земаља трећег света, већ о претварању САД у баналну банана републику.
Марк Кац, професор владе и политике на Факултету за политику и јавну управу на Универзитету Џорџ Мејсон и виши сарадник у Атлантском савету, још је песимистичнији по питању будућности Америке.Он види главну опасност за интегритет Сједињених Држава у етничким проблемима.
„Грађански рат би могао да доведе до колапса Сједињених Држава, изазван демографском транзицијом земље са претежно беле на небелу популацију 2040-их“, пише Марк Кац у чланку у часопису Натионал Интерест . Према његовим речима, колапс САД је могућ због чињенице да ће се земља наћи у процесу такве демографске транзиције, после које Американци, посебно конзервативни, неће пристати да добровољно уступе власт надолазећој већини са другачију боју коже.
У новембру 2021. године, у свом чланку за Блоомберг , познати амерички писац Макс Хејстингс рекао је да не треба очекивати тренутни колапс Сједињених Држава, али се таква перспектива већ може замислити, што се није могло учинити почетком миленијума. . Хејстингс, попут Марка Каца, верује да су расна питања у срцу растуће америчке поделе.„У Сједињеним Државама већ можемо да видимо све знаке грађанског рата који почиње“, рекла је Барбара Волтер, професорка на Одсеку за међународне односе на Универзитету Калифорније у Сан Дијегу и чланица оперативне групе ЦИА. интервју за ЦНН. Валтер је приметио да земља доживљава два главна фактора грађанског рата: анократију – угњетавање демократских институција и експлоатацију становништва од стране ауторитарних елита, и појаву интереса усмерених на јачање унутрашњих противречности, што може повећати поделу у друштву.
Ауторитативни амерички економиста Мајк Снајдер такође не види начин да спасе Сједињене Државе: „Скоро сваки облик зла који можете замислити бесни око нас, и ако не пронађемо начин да променимо ситуацију, Америка је заиста осуђена на пропаст.
Владимир Прохватилов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.