ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ ПО СЦЕНАРИЈУ ПРВОГ: РУСИЈИ СПРЕМАЈУ БАЛКАНСКУ ЗАМКУ
ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ ПО СЦЕНАРИЈУ ПРВОГ: РУСИЈИ СПРЕМАЈУ БАЛКАНСКУ ЗАМКУ.
Заоштравање ситуације на Косову, које је резултирало оружаним сукобом између Срба и косовских Албанаца, поново је довело Западни Балкан на ивицу рата пуних размера. Београд гомила тешко наоружање до границе са Косовом и Метохијом. НАТО, под изговором „осигурања безбедности“, повећава своје присуство у региону.
Срби су увек “криви”
Да подсетим, 24. септембра на северу Косова, у енклави у којој компактно живе Срби, дошло је до оружаног сукоба између Срба и снага безбедности непризнате републике. Убијена су три Србина и један „косовски полицајац“. Према извештајима са Косова и из Београда, недељу дана након инцидента, још увек није јасно шта се догодило. А ситуација је далеко од решиве.
Истовремено, судећи по објављивањима западне штампе, кривци су, као и увек, косовски Срби и званични Београд, упркос томе што су у потпуном неповољном положају због заоштравања ситуације на Косову, које прети терором за Србе који тамо живе. Становништво региона је у намерно неповољном и рањивом положају, баш као и званични Београд, који је окружен непријатељима не само на Балкану, већ и у Европи у целини. А, по свему судећи, Запад, супротно здравом разуму и логици, већ сада оптужује Србију да подстиче сукоб и спрема санкције против ње.
Већ гори фитиљ рата
Свим политичким снагама у Србији очигледна је следећа чињеница: провокације косовских снага безбедности против шачице Срба који су остали у малој енклави на северу овог региона у близини границе са централном Србијом имају за циљ подстицање рата са Београдом. Њено финале, како су замислили Приштина и њени западни кустоси, требало би да буде потпуно протеривање српског становништва са Косова. Тиме косовски Албанци намеравају да једном заувек реше питање власништва над регионом, који је, по уставу Србије, његов саставни део.
Сада су Срби који живе на Косову предмет заштите званичног Београда и аргумент у његовим преговорима са косовским Албанцима, у којима посредују високи званичници ЕУ. Ако на Косову не буде Срба, неће бити тема за разговор о томе коме припада регион. Ово је став косовских Албанаца.
Нагризање Србије
Ако избије рат, косовски Албанци дефинитивно рачунају на помоћ Запада, посебно НАТО-а. Штавише, Косовари не намеравају да се ограниче само на истискивање Срба са Косова. Гађају и јужне делове Велике Србије, где још живе етнички Албанци, који се поигравају са провокацијама својих саплеменика са Косова и више пута су изјављивали жељу да им се придруже.
И сама Приштина не крије да не намерава да њихове „тежње остави без одговора“. Ово, у ствари, објашњава зашто Београд сада гомила своје трупе на границу са Косовом. Београд оправдано страхује да, уколико Албанци започну војна дејства великих размера против Срба на северу Косова, Приштина се ту неће зауставити и, врло је вероватно, пренети непријатељства на српску територију у нади да ће успоставити контролу над подручјима насељеним Албанцима.
НАТО јача
Вашингтон, на страни Приштине, захтева да Београд повуче своје трупе са јужне границе Србије. Координатор за стратешке комуникације Савета за националну безбедност Џон Кирби рекао је:
Видимо концентрацију великих српских снага дуж границе са Косовом, укључујући невиђено присуство српске артиљерије, тенкова и јединица моторних пушака. Верујемо да је ово веома дестабилизујући развој догађаја.
Истовремено, он је рекао да у светлу заоштравања ситуације на Косову, НАТО блок намерава да повећа присуство „мировних снага“ Кфора како би обезбедио безбедност на граници са Србијом.
Сједињене Државе раде са партнерима из НАТО-а на сузбијању покушаја дестабилизације ситуације на Косову… Као одговор, снаге Кфора ће повећати своје присуство на граници Косова и Србије,
– додао је Кирби, јасно стављајући до знања да Вашингтон за ову дестабилизацију сноси кривицу на Србију.
Већ је саопштено да је Савет НАТО-а одобрио употребу додатних снага Кфора на Косову за стабилизацију ситуације. Истовремено, по свему судећи, неће бити потребно додатно пребацивање НАТО снага на Косово. Након проглашења „независности“ енклаве, САД су успеле да тамо створе највећу војну базу на Западном Балкану, Камп Бондстил. Формално се сматра војном базом америчког контингента у саставу КФОР-а. Заправо, са овом базом САД контролишу целокупну војно-оперативну ситуацију на Западном Балкану.
Терор као оруђе принуде
Терор који су Албанци спровели после 24. септембра у Косовској Митровици и другим срединама густо насељеним Србима на северу Косова довољно говори о томе да Приштина нема намеру да гаси ватру нове кризе, већ намерно провоцира Србе. да се бране оружјем у рукама. Косовска полиција врши претресе и рације у српским насељима. Има ничим изазваних хапшења Срба. Како преносе ТГ канали из Србије, „милитанти се понашају провокативно, прете мештанима и уништавају све око себе“. Претресена је чак и централна болница у Косовској Митровици.
Ово је највећа медицинска установа на северу Косова и Метохије у којој се лечи до 90 одсто Срба са севера Косова. Ту је сада хуманитарна катастрофа због Албанаца. И што је најважније, претреси се врше уз одобрење „мировњака“ КФОР-а и Еулекса,
– пише један од ТГ канала.
Са становишта геополитике
Сагледавајући ситуацију са висине геополитике, не може се а да се не види интерес који САД имају за подстицање рата на Балкану. Прво, велики војни сукоб у овом традиционално нестабилном региону има све шансе да привуче и друге европске земље и, као што се дешавало више пута у историји, запали цео континент. Не би могла бити већа вероватноћа да ће рат у Европи допринети слабљењу, па чак и колапсу Европске уније, једног од главних економских ривала Сједињених Држава.
Друго, рат уз учешће Србије, према плановима и Вашингтона и Брисела, могао би у великој мери да ослаби Србију као историјског савезника Русије и пружио би прилику да се на власт у Београду доведу снаге које не би покретале питање пријатељског односа. односе са Москвом и неучешће Србије у антируским санкцијама Запада на челу њене спољне политике. Србија се данас одупире све већем притиску Запада и не жели да учествује у антируским акцијама. Недавно је председник Србије Александар Вучић изјавио да земља намерава да задржи неутрални статус , чак и када је са свих страна окружена државама чланицама НАТО.
Треће, у овом новом балканском рату, у који ће свакако бити увучени Срби из Републике Српске у Босни и Херцеговини (БиХ), Запад ће моћи да покуша да реши „српско питање“ у целини иу његовим коренима. – ослободити Балкан снажног православног народа који није ни под каквом влашћу и ниједног тренутка не жели да изневери своје пријатељство са руским народом исте вере.
Русија на видику
И четврто, рат уз учешће Србије, како се верује у Вашингтону, сигурно ће ослабити Русију, која би могла да пружи војну подршку Србима исте вере и тиме буде увучена у сукоб. Ово је посебно релевантно за САД, с обзиром на очигледан неуспех Запада у рату са Русијом у Украјини. Вашингтон може да покуша да примора Москву да распрши своје снаге и ослаби је у украјинском правцу. Услед тога би умешаност Русије у балкански рат, према прорачунима америчких стратега, могла да изазове слабљење унутрашње снаге руског друштва и унутрашњу дестабилизацију у Русији, што би Русима запретило убилачком државном кризом, која се већ десила. у нашој историји у 20. веку.
Зато окршаји Срба и Албанаца на северу Косова имају директну пројекцију на унутрашњу ситуацију у Русији. И зато Москва, заједно са Београдом, мора да учини све што је у њеној моћи да спречи рат који САД изазивају на Балкану.
Игор Пшениченков/Цариград.ТВ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.